Binance

przez | 8 września, 2022

Giełdy kryptowalutowe są bardzo popularne i  zyskują co raz większe zainteresowanie. Są to miejsca, w których sprzedający i kupujący mogą wymieniać się kryptowalutami za określoną w ofercie cenę. Wymiany dokonuje się w Internecie – nie funkcjonuje ona w rzeczywistym świecie. Jedną z popularnym giełd, nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest giełda Binance.

Historia giełdy Binance

Binance została założona w połowie 2017 roku przez Changpeng Zhao. Początkowo firmę zarejestrowano w Szanghaju, następnie przeniesiono ją do Hongkongu, by ostatecznie osiąść na Malcie, która jest znana z tego, że jest rajem podatkowym. Zaledwie w kilka miesięcy giełda doskonale rozwinęła się, zostając jedną z czołowych giełd na świecie. Wpłynął na to projekt ICO zrealizowany w lipcu 2017 roku, który zyskał popularność wśród 20 tyś. inwestorów, z finansowaniem na poziomie 15 mln USD. Rozwoju giełdy nie ograniczył poważny atak hackerski w 2019 roku, w ramach którego ukradziono Bitcoiny warte 32 mln USD. Pomimo, że firma nie odzyskała tych środków, zwróciła wszystkie należności swoim klientom, umacniając w ten sposób swoją wiarygodność i zbudzając zaufanie wśród klientów. Działanie to opłaciło się – dzisiaj giełda generuje 1 500 000 transakcji dziennie, ze średnim dziennym obrotem 1,2 bln USD i jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych giełd na świecie. 

Jak założyc konto?

Założenie konta na giełdzie Binance jest bardzo proste i intuicyjne, a strona jest dostępna w języku polskim. Pierwszym krokiem jest naciśniecie dużego, żółtego przycisku “zarejestruj się”, który przenosi do formularza rejestracyjnego. Do wyboru są 3 opcje: rejestracja przy pomocy adresu e-mail lub nr telefonu, albo przez konto Apple lub Google. Następnie system poprosi o wybranie kraju zamieszkania, oraz zdefiniowanie czy jest się klientem indywidualnym (konto osobiste) czy firmą (konto podmiotu). Kolejnym krokiem jest ustalenie hasła; ważne jest aby hasło było silne, dlatego należy użyć małych, dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Następnie trzeba zaznaczyć zapoznanie się z Regulaminem i nacisnąć przycisk “załóż konto”. Po chwili na podany adres e-mail przyjdzie wiadomość z 6-cyfrowym kodem, który należy przepisać do okienka w formularzu weryfikacyjnym. Konto zostało założone, teraz można się zalogować. Po zalogowaniu klient zostanie poproszony o uzupełnienie swoich danych osobowych (imię, nazwisko, kraj zamieszkania, płeć) oraz danych dokumentu tożsamości. Następnie trzeba zrobić i wgrać do systemu swoje zdjęcie selfie z widocznym dokumentem tożsamości.  Jeśli zakładane jest konto podmiotu, to należy dodatkowo uzupełnić dane dotyczące firmy, tj. pełna nazwa, adres, imię i nazwisko osoby aplikującej. Na koniec giełda może poprosić o wykonanie przelewu weryfikujące w wysokości 1 centa, który zostaje zwrócony na konto po 2 dniach. 

Jak dokonać wpłaty i wypłaty na konto Binance?

Aby zakupić Bitcoiny na giełdzie Binance należy najechać na pole “Kup kryptowaluty”. Do realizacji wpłaty dostępnych jest kilka opcji:

 • karta kredytowa lub debetowa,
 • saldo gotówkowe,
 • depozyt bankowy,
 • tradycyjny przelew bankowy,
 • handel 2P2.

Każdy z tych sposobów jest podobny – na początku należy wybrać walutę, w której chcemy wpłacić. Drobnym nieudogodnieniem jest, że Binance nie akceptuje PLN, dlatego nawet jeśli wpłacimy środki w złotówkach to zostaną one przeliczone na inną, akceptowaną przez giełdę walutę. Następnie należy wysłać środki bezpośrednio do opłacenia kryptowalut lub do depozytu gotówkowego. W dalszej kolejności należy podać swoje dane oraz kwotę, jaką chcemy przelać. Gdy tylko system zaksięguje wpłatę, środki pojawią się koncie. 

Proces wypłacania środków jest bardzo podobny, tylko tym razem trzeba wejść na swój portfel na koncie oraz wybrać opcję “Wypłać środki”. Następnie konieczne jest wybranie waluty, która nas interesuje oraz formy wypłaty, np. przelew bankowy lub kartę kredytową. W kolejnym kroku ustalamy wysokość wypłaty, wpisujemy numer konta, na jaki mają zostać przekazane pieniądze i klikamy “Potwierdź wypłatę”. Może zdarzyć się tak, że giełda będzie wymagać weryfikacji bezpieczeństwa, przez telefon lub e-mail. 

Istnieje też możliwość wypłaty kryptowalut na inny, zewnętrzny portfel. Należy wtedy wybrać zakładkę “Wypłać krypto” i podać kod publiczny swojego sejfu.

Jak kupować na giełdzie Binance?

Kiedy mamy już środki na swoim koncie, możemy zacząć kupować – służy do tego panel transakcyjny. Na początek należy wybrać interesującą nas parę walutową oraz wypełnić krótki formularz. Na giełdzie Binance klient ma do wyboru 3 rodzaje zleceń: Limit, Market, OSO i Stop Limit. 

 • Limit – czyli zlecenie z wyborem ceny; klient ustala cenę, za jaką chce kupić lub sprzedać coina i wybiera ilość monet. Gdy zlecenie zostanie zaakceptowane, zmienia swój statut na widoczne dla innych użytkowników, jeśli ktoś skorzysta z danej oferty – transakcja się zakończa.
 • Market – jest zleceniem natychmiastowym, które zakończa się od razu po zrealizowanej transakcji po ustalonej cenie. Użytkownik ustala jedynie ilość monet, które jest chętny zakupić, a cena ustala się automatycznie według ceny rynkowej. 
 • Stop Limit – zlecenie warunkowe, nie jest widoczne od razu, a jedynie w momencie kiedy kurs osiągnie poziom, ustalony przez użytkownika jako Stop. Następnie transakcja zostaje zrealizowana po cenie ustalonej jako Limit. OCO jest urozmaiceniem tej opcji. Nazywane zleceniem jednoczesnym – nowość na giełdach, wprowadzona dopiero w sierpniu 2019. Pozwala generować wysokie zyski, przy jednocześnie małym ryzyku. 

Jakie koszty i prowizje obowiązują na Binance?

Założenie i prowadzenie konta na giełdzie jest darmowe, użytkowników obowiązują jedynie prowizje, ustalane od wysokości obrotu w ciągu ostatnich 30 dni. Dla klienta, który zrealizuje obrót do 1 miliona BUSD (1 BUSD to w przeliczeniu 1 dolar amerykański), obowiązuje prowizja 0,1 %. Zarówno dla makera i takera. W przypadku gdy obrót klienta jest wyższy, prowizja jest mniejsza. Prowizje można również obniżyć posiadając na swoim koncie tokeny. Giełda nie pobiera od użytkowników żadnych opłat depozytowych. Pobierane są opłaty od wypłaty  środków – prowizja wypłaty środków kartą Visa to 1 %, natomiast w przypadku przelewu bankowego SEPA w euro, koszt wynosi np. 1 UERO. 

Zalety i wady giełdy Binance

Omawiana giełda zawiera szereg zalet, które wyróżniają ją i pomagają utrzymać jej popularność. Wśród nich najważniejsze to:

 • wysoka wiarygodność – giełda ma duże doświadczenie na rynku, wysoką reputację oraz zaufanie klientów,
 • wysoka rozpoznawalność na rynku – jest to jedna z najpopularniejszych giełd na świecie,
 • witryna i wsparcie klienta w języku polskim – to ogromne udogodnienie dla osób nieznających języków obcych,
 • wysoka płynność strony – giełda może obsłużyć nawet do 1,4 miliona transakcji na sekundę,
 • wysoki poziom bezpieczeństwa – giełda korzysta z najnowszych zabezpieczeń, by chronić środki swoich klientów,
 • niskie prowizje – ponieważ giełda obsługuje miliony klientów, może sobie pozwolić na niskie opłaty,
 • dostęp do setki kryptowalut – giełda skupia się na dodawaniu co raz to nowszych monet do swojej oferty, co wyróżnia ją z pośród innych giełd, które często oferują jedynie do 50 kryptowalut,
 • prosty i intuicyjny interfejs – łatwość i prostota w korzystaniu umożliwia rozpoczęcie przygody z kryptowalutami nawet osobom, które mają małą lub znikomą wiedzę na ten temat,
 • suport i system poradników – w razie problemu klienci mogą wspomóc się rozbudowaną systemem poradników lub zadać pytanie suportowi, który jest dostępny codziennie przez 24h,
 • programy partnerskie, promocje i konkursy – dla klientów przygotowano program partnerski, dzięki któremu można zarabiać dodatkowe pieniądze; często pojawiają się też konkursy i promocje. 

Niestety jak każde rozwiązanie, giełda Binance posiada wady. Choć w porównaniu z zaletami jest ich bardzo mało:

 • brak możliwość kupienia kryptowalut bezpośrednio za złotówki – PLN nie jest walutą obsługiwaną przez Binance
 • brak czatu online w języku polskim – porozumieć się można jedynie w innych językach, np. angielskim.

Jakie kryptowaluty możemy kupić na Binance?

Giełda Binance jest giełdą oferującą najwięcej różnych kryptowalut. Wśród najbardziej popularnych są:

 • Bitcoin,
 • BNB,
 • Ethereum,
 • Cardano,
 • XRP,
 • Doge,
 • Solana,
 • Polkadot,
 • Uniswap,
 • ChainLink.

Ich ceny są bardzo różne, stawki wymienionych powyżej kryptowalut kreują się 0,25 USD do nawet 3 505 USD. Szeroka różnorodność oferowanych kryptowalut sprawia, że każdy z nawet najbardziej wymagających klientów może znaleźć coś dla siebie. 

Co to jest weryfikacja KYC?

W celu podwyższenia wiarygodności na giełdzie Binance wprowadzono weryfikację KYC. Jest ona tzw. procedurą należytej staranności. Ma ona zapewniać identyfikację oraz potwierdzać wiarygodność klientów. Pomaga również uzyskiwać potrzebne informacje do przeprowadzenia transakcji zgodnie z prawem. Mówiąc wprost, oznacza to, instytucje, które mają wprowadzoną politykę KYC weryfikują tożsamość swoich klientów, ich działalność oraz źródła funduszy wykorzystywanych do przeprowadzenia transakcji. Polityka KYC ma zapobiegać praniu brudnych pieniędzy i realizowaniu działań z nielegalnych źródeł. 

Binance mobile 

Giełda Binance oferuje aplikacje mobilną, dzięki której giełda może być obsługiwana z urządzeń mobilnych. Działa na urządzeniach opartych o systemy Android i IOS. Z poziomu aplikacji można dokonywać wszystkich możliwych operacji: realizować wpłaty i wypłaty, zawierać transakcje, kontaktować się z suportem. Korzystanie z aplikacji jest proste i bezpieczne, podobnie jak cała giełda. 

Podsumowanie

Giełda Binance mimo krótkiego stażu na rynku (5 lat) osiągnęła spektakularny sukces i stała się jedną z czołowych giełd kryptowalut na świecie. Użytkownicy oceniają giełdę bardzo wysoko, podkreślając jej różnorodność, mnogość funkcji, prostotę w użytkowaniu i co najważniejsze – bezpieczeństwo. Ciekawe promocje i niskie opłaty przyciągają co raz to nowsze rzesze użytkowników. Twórcy giełdy niestrudzenie dbają, by giełda była na światowym poziomie i nadążała za obowiązującymi trendami. A wnioskując po opiniach klientów – wychodzi im to świetnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *