Ethereum ETH – szczegółowy opis kryptowaluty

przez | 5 września, 2022

Ethereum to zdecentralizowana, open source’owa, oparta na blockchainie platforma z własną kryptowalutą. Jego cyfrową walutą jest Ethereum (w skrócie ETH).

Ethereum zostało po raz pierwszy opisane przez Vitalika Buterina w 2013 roku. Ten blockchain został opracowany przede wszystkim w celu uruchomienia kodu na zdecentralizowanej platformie komputerowej. Podobnie jak Bitcoin, Ethereum jest w stanie przekazywać wartość (value).

Ethereum – jak działa ten system?

Ethereum to zdecentralizowana platforma blockchain, która – jak już wspomniano – została zbudowana na otwartym kodzie źródłowym. Platforma ta ma bardzo szerokie możliwości. Możliwe są różnorodne działania, od przesyłu danych na temat walut aż po wykonywanie złożonych procesów za pomocą tzw. inteligentnych kontraktów (z ang. smart contracts). To jeszcze nie wszystko, ponieważ deweloperzy mogą uruchamiać na nim zdecentralizowane aplikacje (dApps). Dodatkowo mogą być wydawane zupełnie nowe tokeny oparte na standardzie ERC-20.

Proces kopania, czyli jak powstaje kryptowaluta Ethereum?

Kopiowanie to proces, w ramach którego transakcje są weryfikowane i przechowywane jako tzw. bloki. Każda transakcja lub dodanie do blockchaina jest działaniem, które musi być zweryfikowane przez użytkownika. W przypadku pomyślnej weryfikacji uczestnik otrzymuje nagrodę w postaci kryptowaluty Ethereum.

Gdy tak się stanie, ETH będzie można wykorzystać:

  • w charakterze standardowej kryptowaluty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać kryptowalutę w portfelu Ethereum i przekazywać ją między użytkownikami.
  • do zakupu “gazu” (gas) Ethereum, który jest potrzebny do wszelkich transakcji EVM lub do uruchomienia inteligentnych kontraktów.

Gdzie można kupić kryptowalutę Ethereum?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem kryptowaluty Ethereum, mamy dla Ciebie dobrą informację – zasadniczo, tę walutę wirtualną można kupić na popularnych giełdach do samodzielnego inwestowania. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich:

  • Binance,
  • eToro,
  • BitBay (ZONDA).

Jakie są perspektywy Ethereum na najbliższe lata?

Eksperci rynku kryptowalut uważają, że w dłuższej perspektywie cena ETH będzie nadal rosła. W przeważającej części prognozy są optymistyczne. Dzieje się tak pomimo poważnego osłabienia rynku wirtualnych walut w ostatnich miesiącach.

Analitycy rynkowi sugerują, że rynek nadal znajduje się w fazie dynamicznej, a długoterminowy trend spadkowy wkrótce się odwróci. Analitycy i inwestorzy z dużym apetytem na wzrost przewidują, że ETH przekroczy 10 000 do 25 000 USD w ciągu najbliższych kilku lat.

Jednocześnie jednak należy pamiętać, że są to tylko prognozy, a rynek inwestycyjny w ostatnich latach był bardzo dynamiczny. Są nie tylko duże wzrosty, ale i ostre spadki.

Ethereum Trader, czyli wykorzystanie nowoczesnych technologii w handlu kryptowalutami.

Niezwykle dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii cyfrowych, jaki ma miejsce na przestrzeni ostatnich lat, w szczególny sposób wpływa na świat finansów. Ethereum Trader, czyli usługa sztucznej inteligencji do handlu kryptowalutami, jest tego dowodem. Na czym to się opiera?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Robot kryptowalutowy może pracować bez przerwy 24 godziny na dobę. W rezultacie Ethereum Trader jest w stanie wykonać o wiele więcej transakcji niż pojedyncza osoba. To jeszcze nie wszystko. Ten system sztucznej inteligencji działa w oparciu o zasady matematyki i statystyki, co zwiększa prawdopodobieństwo dokonywania zyskownych transakcji. Ze względu na tę sytuację nowicjusze mogą również zdecydować się na inwestycje w Ethereum. Oczywiście, wciąż trzeba mieć odpowiednią wiedzę na temat współczesnych finansów i działania różnych instrumentów inwestycyjnych.

Zaawansowani inwestorzy są w stanie zwiększyć swój wskaźnik wygranych i zyski dzięki robotowi. Z drugiej strony, początkujący użytkownicy bez wiedzy o kryptowalutach mogą z łatwością podjąć zyski generowane przez algorytmy.

Jak już wspomniano, wciąż jednak należy pamiętać o ostrożności. Chociaż program Ethereum Trader to system, który funkcjonuje w oparciu o wyrafinowane i zaawansowane algorytmy, wciąż nie jest nieomylny. Niestety, zawsze istnieje ryzyko straty zainwestowanego kapitału.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 (ETH 2.0, nazwa kodowa tego rozwiązania to “Serenity”) to potężna aktualizacja istniejącego blockchaina Ethereum w kilku częściach. Funkcje zawarte w ETH 2.0 mają na celu poprawę szybkości, wydajności i skalowalności sieci. Ostatecznym celem aktualizacji ETH 2.0 jest ulepszenie sieci, aby więcej transakcji mogło być przetwarzanych w krótszym czasie.

Czy istnieją minusy handlu kryptowalutą Ethereum?

Podobnie jak inne tego typu rozwiązania, także kryptowaluta Ethereum ma również swoje słabe strony. O jakich wadach mówimy? Wręcz przeciwnie, istnieją pewne punkty krytyczne, takie jak niska przepustowość, problemy ze skalowalnością i wysokie opłaty za transakcje. Jednak deweloperzy starają się na bieżąco rozwiązywać tego typu problemy, stopniowo wprowadzając aktualizację Ethereum 2.0.

Ethereum a Bitcoin

Najważniejszą różnicą między Bitcoinem a Ethereum jest ograniczoność podaży. Trzeba bowiem pamiętać, że ETH nie jest tokenem deflacyjnym – jego podaż nie jest na chwilę obecną limitowana. Podaż Bitcoina jest ograniczona do 21 milionów jednostek, natomiast podaż ETH jest obecnie właściwie nieograniczona (nie wiadomo, czy w przyszłości coś zmieni się w tym zakresie).

Głównym zastosowaniem Bitcoina jest przechowywanie i transakcja wartości w ramach cyfrowej waluty. Oprócz tych działań Ethereum umożliwia również tworzenie i wykonywanie zdecentralizowanych kontraktów i aplikacji. Nowy blok Ethereum jest sprawdzany mniej więcej co 12 sekund, w porównaniu do 10 minut dla Bitcoina.

Czym Ethereum różni się od Bitcoina?

Poniżej przedstawiono wybrane różnice między obiema walutami:

EthereumBitcoin
Nieograniczona podażPodaż ograniczona do 21 mln jednostek
Przechowywanie waluty wirtualnej, transakcje z ich użyciem, zdecentralizowane Kontrakty i Aplikacje, możliwość kreacji własnych tokenów oraz zbierania środków w ramach crowdfundinguPrzechowywanie waluty wirtualnej, transakcje z ich użyciem
Odświeżanie płatności co ok. 12 sekundOdświeżanie płatności co ok. 10 minut
Kurs: ~7332 PLN (2022-09-01)Kurs: ~94502 PLN (2022-09-01)
Waluta „aspirująca”, choć już cieszy się sporą renomąNajbardziej rozpoznawalna waluta wirtualna świata (międzynarodowa waluta cyfrowa)
Nagroda za wykopanie waluty jest stała i wynosi 5 ETH za jeden blokNagroda za wykopanie waluty systematycznie maleje

Aplikacja do przechowywania ETH – jak oceniają ją dotychczasowi uczestnicy?

Ogólnie rzecz biorąc, opinie uczestników na temat aplikacji Ethereum Wallet są pozytywne. Świadczy o tym wysoka ocena 4,8 (w 5-punktowej skali reaktywnej, tj. minimum 1,0, maksimum 5,0), jaką możemy znaleźć w popularnym serwisie Google Play. Taka ocena jest aktualna według stanu na dzień 2022-08-30. Z analizy recenzji możemy wywnioskować, że użytkownicy doceniają przejrzystość i nieskomplikowaną obsługę Ethereum Wallet.

Z kolei jeżeli chodzi o słabości, to użytkownikom zazwyczaj przeszkadza fakt, że czasem zdarzają się awarie systemu. Trudno jednak określić, czy jest to spowodowane problemem w kodzie źródłowym aplikacji, czy też za awarie odpowiada urządzenie, na którym Ethereum Wallet jest uruchomiony.

Podsumowanie

Koncepcja “nowego” internetu zabarwionego zdecentralizowanymi finansami i cyfrowymi walutami nabiera rozpędu na całym świecie. Niektórzy twierdzą, że wirtualne waluty są wartościową alternatywą dla tradycyjnego systemu finansowego. Co przyniesie przyszłość? To się dopiero okaże. Jedno jest pewne.

Ethereum nie tylko oferuje sposób na uwolnienie tradycyjnych aplikacji internetowych od cenzury, której są poddawane. Daje też deweloperom możliwość tworzenia i generowania wartości w świecie rzeczywistym. Oczywiście należy wiedzieć, że handel kryptowalutami wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, a Ethereum nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Decydując się na inwestycje za pośrednictwem Ethereum, należy pamiętać o ryzyku, takim jak możliwość niespodziewanego upadku całej platformy (wówczas zainwestowane środki zostałyby utracone) czy spadek popularności. Dlatego należy pamiętać o dywersyfikacji ryzyka, np. poprzez zainwestowanie części środków w inne kryptowaluty, akcje, obligacje itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *