XRP to kryptowaluta używana przez system płatności Ripple. Mimo tego, że jest ona znacznie mniej popularna niż Ethereum czy Bitcoin, zasługuje na uwagę osób zainteresowanych rynkiem wirtualnych aktywów. Jest bowiem jednym z najbardziej zaawansowanych projektów kryptowalutowych, który jako jeden z niewielu powstał przede wszystkim z myślą o instytucjach finansowych. XRP została stworzona do użytku korporacyjnego jako szybka oraz opłacalna kryptowaluta przeznaczona do płatności transgranicznych.
Ripple – jak to się zaczęło?
W odróżnieniu od popularnego Bitcoina, Ripple nie miało się stać nowym środkiem płatniczym, a nową metodą płatności – systemem rozliczeniowym. Twórcy kryptowaluty uznali, że obecna infrastruktura finansowa nie jest efektywna oraz korzysta z niej zbyt duża liczba pośredników. To z kolei przekłada się na długi czas oczekiwania na przelew bankowy. Wychodząc z tych założeń, zbudowano nową sieć, do której przyłączono wiele znanych instytucji, m.in. Credit Agricole, American Express czy Santander.
Podobnie tak jak inne projekty kryptowalutowe, Ripple ma określoną funkcjonalność. Jednocześnie jest jednak instrumentem, w który możemy zainwestować pieniądze. Co musisz wiedzieć o kryptowalucie XRP?
Ripple a XRP
Ripple to skrót nazwy firmy, który powszechnie używany jest zamiast wypowiadania całości – Ripple Labs. Jest to prywatna firma, która stworzyła zestaw wirtualnych, kryptograficznych rozwiązań płatniczych w systemie open source, przeznaczonych dla różnych instytucji. Firma ta została założona w Kalifornii w roku 2012 i przez trzy lata działała jako Open Coin. Potem jej nazwę zmieniono i do dziś nazywa się ona Ripple Labs.
Protokół jej transakcji nazywany jest Ripple, a w jego obrębie działa kryptowaluta, którą nazwano XRP.
Co to jest system płatniczy Ripple?
Ripple jest otwartym systemem płatniczym w wersji beta. Jej celem jest umożliwienie użytkownikom zrezygnowania z zależności od instytucji finansowych – banków, wystawców kart kredytowych, a także innych sieci narzucających opłaty.
Ogólną wartość sieci Ripple liczy się w miliardach dolarów. Została ona utworzona jako cyfrowa sieć płatnicza przeznaczona do obsługi transakcji w czasie rzeczywistym. Co więcej, jest ona właścicielem XRP – waluty cyfrowej, której wartość od początku roku 2017 wzrosła już 40-krotnie. Pod względem wielkości kapitalizacji oraz rynku, jest to trzecia największa kryptowaluta. Pierwsze oraz drugie miejsce zajmuje Bitcoin i Ethereum.
Sieć Ripple umożliwia bankom oraz innym instytucjom finansowym dokonywanie bardzo szybkich i tanich rozliczeń. Przedsiębiorcy z kolei mogą liczyć na wygodne transfery międzynarodowe z wykorzystaniem wielu walut. To, co ją wyróżnia to fakt, iż poza własną kryptowalutą pozwala także przesyłać środki w tradycyjnych walutach fiducjarnych.
Sieć Ripple to odpowiedź na niedogodności, jakim instytucje finansowe oraz ich klienci stawiają czoła każdego dnia. Zawarcie transakcji międzynarodowej za pomocą systemu zajmuje bowiem ok. 5 sekund, podczas gdy w przypadku bankowości tradycyjnej jest to nawet kilka dni. Co ważne, Ripple może być też pewnego rodzaju tanim pośrednikiem walutowym, który sprawia, że nie musimy korzystać z dolara, a co za tym idzie – możemy uniknąć nałożenia podwójnej prowizji.
XRP – co to jest?
XPR to, jak zostało wspomniane wyżej, opracowana, przygotowana i częściowo zarządzana przez Ripple Labs kryptowaluta. Jest ona jednym z wielu produktów firmy, których celem jest poprawa jakości oraz wydajności płatności transgranicznych – przede wszystkim w sektorze bankowym. Pełna nazwa kryptowaluty to XRP Ledger, jednak bardzo często nazywana jest ona po prostu Ripple.
XRP określana jest mianem rozproszonej księgi z otwartym kodem źródłowym, która ma możliwość rozliczania transakcji w 3-5 sekund. Wszystko dzieje się zatem w czasie rzeczywistym. To, co wyróżnia kryptowalutę to fakt, iż wysyłamy ją bezpośrednio do odbiorcy, unikając pośredników. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy mówimy o wydajnej oraz szybkiej wymianie waluty.
XRP Ripple – nietypowe działanie
Kryptowaluta XRP bardzo często określana jest jako quasi-zdecentralizowana. Oznacza to, że nie jest ona tradycyjną kryptowalutą. System nie wykorzystuje bowiem technologii blockhain, a transakcje zabezpieczone są metodą hash tree. Co więcej, nie trafia ona także do obiegu na drodze wykopywania. W odróżnieniu od innych kryptowalut, najważniejsze decyzje związane z projektem podejmuje firma Ripple Labs, nie społeczność. Kontroluje ona także wydobywanie waluty.
Zasada działania XRP wykorzystuje technologię rozproszonej księgi do obsługi tokenów. W świecie wirtualnym reprezentują one dowolną kryptowalutę, walutę fiducjarną lub inne jednostki, które mają określoną wartość. Całość ma charakter otwarty, co sprawia, że każda instytucja może włączyć rozwiązanie do swojej infrastruktury.
Charakter Ripple jest zatem scentralizowany i wielu osobom przypomina przedsiębiorstwo emitujące akcje. Potwierdza to także zdanie SEC, czyli Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zgodnie z którym na ten moment XRP musi być uregulowane tak jak inne papiery wartościowe w USA.
XRP – najważniejsze dane techniczne
Pomimo tego, że prototyp zdecentralizowanego cyfrowego systemu monetarnego powstał w roku 2004, wciąż pozostaje on jednym z najbardziej perspektywicznych oraz zaawansowanych systemów.
Ripple oferuje nam wysoką, nieustannie wzrastającą skalowalność. Wiele ekspertów uważa, że pod tym względem z czasem wyprzedzi sieć płatniczą Visa. Całość ma jednak scentralizowany charakter, co wymaga korzystania z bram sieciowych. Operacje podpisywane są tutaj zatem z wykorzystaniem kryptografii krzywych eliptycznych. Kryptowaluta nie jest możliwa do kopania, a 70% tokenów należy do Ripple Labs.
Wydajne działanie systemu oraz jego wysoka funkcjonalność możliwa jest dzięki trzem elementom kluczowym.
- xCurrent. Moduł ten umożliwia rozliczanie środków transferów. Oprogramowanie zintegrowane jest z systemem danego baku poprzez API. Moduł daje możliwość wysyłania między bankami wiadomości o rozpoczęciu przelewu, a następnie jego rozliczeniu. Umożliwia także wysyłanie wiadomości pomiędzy instytucjami finansowymi na podobnej zasadzie, co SWIFT. Obsługuje waluty fiducjarne oraz zapewnia działanie sieci bez potrzeby wykorzystywania XRP.
- xRapid. Zadaniem tego modułu jest niskokosztowne i szybkie przewalutowanie z jednej waluty na inną. Pozwala on także na natychmiastowe przesłanie walut tradycyjnych z użyciem XRP, który jest środkiem transferu.
- xVia. Jest to rozwiązanie dla wszystkich instytucji finansowych, które chcą używać wyłącznie jednego oprogramowania do obsługi zróżnicowanych systemów płatności. Dzięki modułowi wszystkie transfery mogą być monitorowane. Co więcej, umożliwia on także dołączanie różnych załączników. Jest to też terminal dla banków, dzięki któremu te mogą sprawnie dołączyć do sieci Ripple.
Zakup XRP Ripple
Chcąc kupić XRP, jesteśmy zmuszeni do skorzystania z kryptogiełdy bądź też usług kantoru kryptowalutowego. Pierwszy ze sposobów jest zazwyczaj bardziej opłacalny, a przy tym umożliwia on korzystanie z wielu przydatnych dla inwestorów rozwiązań. Kryptogiełdy oferują nam nie tylko wygodny handel, ale też dostęp do wielu narzędzi służących do analizy technicznej czy wykresów cen.
Kryptowalutą możemy handlować z dźwignią, z mnożnikiem sięgającym blisko 75. Co więcej, dzięki kontraktom futures mamy możliwość zarabiania nie tylko na wzrostach kursu kryptowaluty, ale też na jego spadkach.
Czym XRP różni się od Bitcoina?
Bitcoin | XRP | |
Czas wykopania bloku | 10 min | 4 sek |
Ilość wykopanych monet | 16,247,731 BTC | 38,739,142,811 XRP |
Prywatność | Aby móc używać Bitocina wystarczy jedynie dostęp do klucza publicznego oraz prywatnego, które nie zawierają żadnych danych o użytkownikach. W teorii mamy tu więc zapewnioną anonimowość. W praktyce jednak wszystkie transakcje oraz adresy publiczne są ogólnodostępne w sieci – właśnie na tym polega istota Bitocina. Istnieje tu możliwość prześledzenia transakcji, a przy odrobinie wysiłku można powiązać adres z użytkownikiem. Środki należy zatem trzymać na większej ilości adresów, z których będziemy dokonywać transakcji. | W tym przypadku prywatność określana jest przez twórców jako poziom satysfakcjonujący – szczególnie w systemie bankowym. Połączenie z xCurrent odbywa się bowiem za pomocą szyfrowanego protokołu HTTPS. |
Szybkość | W stosunku do XRP czas potwierdzenia jest długi – wynosi ponad 8 minut. Co więcej, z powodu narastającej ilości transakcji w przeliczeniu na sekundę, nie wszystkie przelewy natychmiastowo trafiają do bloku. Wszystko zależy od opłat transakcyjnej – im większa, tym szybciej trafi. | Czas potwierdzenia transakcji jest w tym przypadku bardzo krótki i trwa do 5 sekund. |
Inne | Całość nagrody trafia do górników. Skutkiem takiego działania jest kosztowne utrzymanie węzłów, czego nie ma w przypadku DASH. Z drugiej strony, w porównaniu z systemem DASH, nagroda ta jest większa.Botcoin oparty jest o mining. | W tym przypadku nie ma możliwości kopania, a całość skoncentrowana jest przede wszystkim na płatnościach na rynku finansowym.XRP ma wiele zastosowań. |
Słowem zakończenia
XRP to kryptowaluta, która znajduje się w ścisłej czołówce pod względem wielkości obrotów oraz kapitalizacji. Pozwala ona na zmodernizowanie tradycyjnej bankowości, z którą mamy do czynienia na co dzień. Jednocześnie, ogranicza ona negatywne aspekty innych kryptowalut dostępnych na rynku. Jej wartość ściśle związana jest z szybkością przetwarzania operacji, a także łatwym dla instytucji dostępem. Jest to doskonałe rozwiązanie pośrednie, znajdujące się pomiędzy tradycyjnym systemem bankowości a w pełni zdecentralizowanymi płatnościami.