Czy weryfikacja na KYC na giełdach czy jest bezpieczna?

przez | 12 września, 2022

Kryptowaluty na dzień dzisiejszy cieszą się ogromną popularnością. Zainteresowanie zarówno sprzedażą, jak i kupnem walut cyfrowych to powszechne zjawisko, które rozpowszechniło się stosunkowo niedawno. Czym jest KYC dla giełd kryptowalutowych? Na czym dokładnie polega? Jakie zalety i wady weryfikacji KYC możemy wyróżnić? Z jakimi zagrożeniami należy liczyć się w przypadku braku KYC dla giełdy? Kto najczęściej decyduje się na korzystanie z usług KYC? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Czym jest KYC dla giełd kryptowalutowych?

KYC (Know Your Customer- poznaj swojego klienta) to w praktyce wstępny etap procedur, które mają na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy. W sytuacji, gdy wybrana instytucja zdecyduje się na wprowadzenie nowego klienta, wówczas konieczne jest zweryfikowanie jego tożsamości przez określoną platformę. Głównym celem tych działań jest potwierdzenie tożsamości, jak również określenie wartości ryzyka. Warto mieć świadomość tego, że ilość wymaganych informacji od klientów, sposób ich przetwarzania, gromadzenia i weryfikacji często jest zależna od przepisów, które obowiązują dla wybranych branż. 

Z praktycznego punktu widzenia KYC znacząco wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa zaangażowanych stron– mowa o platformach handlowych i traderach. Co więcej, jest to gwarancja tego, że usługi wykorzystywane są w sposób odpowiedni. Jest to absolutna konieczność, jeśli chodzi o postępowanie zgodne z prawem. Pozytywnym skutkiem pośrednim jest eliminacja ryzyka prania pieniędzy lub popełniania przestępstw finansowych, co w przypadku handlu kryptowalutami mogłoby być powszechne.

Weryfikacja KYC – na czym polega?

Wiemy już, czym dokładnie jest KYC, a także dlaczego ma tak duże znaczenie. Warto teraz uzyskać informacje na temat tego, na czym dokładnie polega cały proces. Otóż dzięki kontroli KYC możliwe jest zbieranie i weryfikowanie informacji o poszczególnych klientach. W ten sposób giełda jest w stanie zwiększyć zaufanie wobec potencjalnych użytkowników. Pośrednio chronieni są użytkownicy, jak również poszczególne aktywa. 

Na dzień dzisiejszy każda szanująca się giełda stosuje politykę KYC, co w ogólnym rozrachunku ma na celu zmaksymalizowanie bezpieczeństwa. Zakładanie konta na takiej platformie wiąże się z koniecznością przeprowadzania prostych czynności, które mają na celu weryfikację tożsamości. Najczęściej polegają one na podawaniu absolutnie podstawowych danych osobowych i adresu zamieszkania. Co godne podkreślenia, nie obędzie się bez wysłania skanu dokumentu i wyciągu z konta bankowego. Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że przepisy różnią się w zależności od tego, w jakim kraju zakładane jest konto. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje również międzynarodowy konsensus w związku z pozyskiwaniem niektórych informacji.

Jakie zalety weryfikacji KYC możemy wyróżnić?

Weryfikacja KYC to dość popularny proces w przypadku giełd. Rozwiązanie to posiada szereg zalet. Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że transakcje blockchain są nieodwracalne. Jeśli doszłoby do kradzieży środków, wówczas prawdopodobieństwo ich odzyskania jest niewielkie. Na szczęście KYC umożliwia namierzanie osób, które mogą być potencjalnie zamieszane w działania nielegalne. Co więcej Know Your Customer pozwala na zwalczanie oszustw finansowych– mowa chociażby o kradzieżach tożsamości czy praniu brudnych pieniędzy. Kolejną zaletą KYC jest to, że zwiększeniu ulega odpowiedzialność dostawcy usług finansowych. W oczach klienta zwiększa się zatem poziom zaufania. Regularne kontrole mają pozytywny wpływ na całą branże związaną z walutami cyfrowymi, jednocześnie instytucje są skore do nowych inwestycji w tym sektorze.

Dlaczego KYC nie jest idealnym rozwiązaniem?

O ile KYC to z pozoru dobre rozwiązanie, to nie jest jednak pozbawione wad. Okazuje się bowiem, że niejednokrotnie użytkownicy z różnych powodów nie posiadają dokumentów, które są niezbędne do ukończenia całej weryfikacji. Konsekwencją tego jest ograniczony dostęp do niektórych funkcjonalności giełd. Co więcej, KYC oznacza przekazywanie poufnych danych. Niestety jako użytkownicy nie mamy pewności, w jaki sposób będą one chronione. Włamania i kradzieże danych to dość powszechne zjawisko, z którymi część firm nie jest w stanie sobie prowadzić. KYC jest dość krytycznie odbierany przez część społeczeństwa. Wielu użytkowników twierdzi bowiem, że takie działania nie służą idei decentralizacji, jak również prywatności walut cyfrowych. Należy również wspomnieć na mniej oczywisty aspekt- otóż kontrole KYC dla giełdy wiążą się z dodatkowymi kosztami. Niestety obarczani są nimi użytkownicy, co warto mieć na uwadze. 

Z jakimi zagrożeniami należy liczyć się w przypadku braku KYC dla giełdy?

Pomimo tego, że KYC nie jest idealnym rozwiązaniem, to jednak brak tego procesu niesie ze sobą szereg zagrożeń dla giełd kryptowalut. Przykładem jest chociażby to, że zwiększa się prawdopodobieństwo prania pieniędzy, jak również finansowania terroryzmu za pomocą anonimowych kont użytkowników. Należy również podkreślić mniej oczywiste przestępstwa, które związane są z kradzieżą tożsamości, z przestępstwami finansowymi i szeroko rozumianym fałszerstwem. Poważnym zagrożeniem jest też brak kontrolowania i monitorowania transakcji użytkowników, którzy znajdują się na listach sankcyjnych lub osób, które w przeszłości były już zamieszane w finansowe przestępstwa. 

Kto najczęściej decyduje się na korzystanie z usług KYC?

Weryfikacja KYC najczęściej kojarzy nam się z giełdą kryptowalut. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to rozwiązanie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, które zajmują się finansami i pieniędzmi, w konsekwencji mogą być narażone na problemy, jeśli nie dojdzie do prawidłowej weryfikacji klientów. Powszechną gałęzią wcześniej wspomnianej branży są chociażby banki. Bankowość to jeden z istotniejszych aspektów zarówno biznesowej, jak i osobistej ekonomii. Jednym z powodów, które sprawiają że KYC jest istotne chociażby w świecie bankowości jest fakt, że w przypadku posiadania konta bankowego posiadamy dostęp do niemalże całej infrastruktury bankowej i finansowej. Jeśli instytucja dałaby dostęp do danych oszustom, wówczas może się to wiązać z realnymi konsekwencjami prawnymi z tego tytułu.

Czy weryfikacja KYC jest bezpieczna?

W związku z tym, że KYC stosowane jest przez wiele najpopularniejszych giełd, z całą pewnością można stwierdzić, że jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie. Jest to korzystne nie tylko dla samego podmiotu, ale również dla samych użytkowników. W każdym przypadku klienci mogą mieć pewność co do dużego poziomu bezpieczeństwa, przejrzystości i uczciwego handlu walutami cyfrowymi. Co więcej, rzetelne giełdy robią wszystko co w ich mocy, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo i chronić dane. W rzeczywistości oznacza to, że prawdopodobieństwo kradzieży poufnych informacji jest bardzo niskie, a giełdy przykuwają do tego szczególną uwagę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *