Jak i gdzie kupić ethereum?

przez | 3 września, 2022

Ethereum, a właściwie Ether (ETH), to kryptowaluta ustępująca popularnością miejsca jedynie Bitcoinowi. Dzięki dużej wartości technologicznej blockchaina, którego walutę stanowi ETH, wiele osób, nawet początkujących w świecie inwestycji kryptowalutowych, zastanawia się nad kupnem etheru. Gdzie i jak dokonać zakupu? Czy lepszym rozwiązaniem będzie giełda czy kantor, a może dedykowana platforma tradingowa? Czy zakupu można dokonać anonimowo, bez rejestracji konta i podawania swoich danych osobowych?

Gdzie i jak zacząć kupować Ethereum?

Ethereum w stosunkowo prosty sposób, również za złotówki, kupić można stosując kilka różnych metod. Do najpopularniejszych należą giełdy i kantory kryptowalut, stacjonarne lub online, choć powstaje również całe mnóstwo platform i automatów tradingowych o różnym poziomie wiarygodności i bezpieczeństwa. Początkującym traderom najłatwiej będzie dokonać zakupu Ethereum za pomocą giełdy Binance lub korzystając z dostępnego na platformie kantoru. Dobrym miejscem jest także często wybierana giełda o polskich korzeniach – ZONDA (do niedawna występująca pod nazwą BitBay).

Jak się przygotować do zakupu kryptowaluty?

Podjęcie decyzji dotyczącej miejsca i sposobu zakupu powinno zostać poprzedzone przeprowadzonym dokładnie rozeznaniem rynku. Niezbędne jest poznanie przynajmniej podstawowych funkcjonalności, ale i ograniczeń, najważniejszych giełd czy kantorów. Porównanie kwestii takich jak używany język, możliwość prowadzenia transakcji z zastosowaniem walut FIAT czy wysokość prowizji i opłat dodatkowych pozwoli wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie miejsce. Nie można jednak zapominać, że inwestycja w kryptowaluty zawsze wiąże się z ryzykiem. Stąd też warto przyjrzeć się również narzędziom ochrony kapitału, oferowanym przez poszczególne platformy.

Gdzie najczęściej kupowane jest Ethereum?

Do najpopularniejszych miejsc, oferujących możliwość zakupu kryptowalut, w tym Ethereum, należą:

  • ZONDA – założona w roku 2014 giełda do inwestycji, wymiany i zakupu walut, posilająca w swym portfolio ponad 50 kryptowalut.

Jest to giełda regulowane, obsługująca waluty tradycyjne, w tym złotówkę (poza tym również euro, dolary amerykańskie i funty). Do jej dodatkowych atutów należą obsługa w języku polskim oraz brak prowizji za wpłaty. Wszelkie wpłaty i wypłaty mogą być wykonywane w złotówkach, co dla polskich użytkowników stanowi spore udogodnienie.  

  • BINANCE – istniejąca od 2017 roku giełda, na której handlować można aż 600 kryptowalutami.

Binance dostępna jest w języku polskim, a przy użyciu karty istnieje możliwość zakupu Ethereum za złotówki. Wpłaty są darmowe, a zaawansowanych traderów przyciąga zniżką na prowizję i możliwość inwestycji z dźwignią do 125x.

Gdzie jeszcze można kupić Ethereum?

Poza największymi giełdami, handel kryptowalutami kwitnie również na platformach tradingowych, z ktorych niektóre wyposażone są w funkcjonalności zarówno giełdy, kantoru, jak i narzędzi do automatyzacji transakcji. 

  • ETORO – platforma pozwalająca na rzeczywisty zakup kryptowalut (30 różnych, w tym Ethereum).

Oferuje konto demo oraz możliwość z handlu z dźwignią i naśladowania innych użytkowników. Podobnie jak poprzednie, obsługiwana jest w języku polskim, i umożliwia transakcje z walutami FIAT (PLN, EUR, USD).

  • KUCOIN – platforma tradingowa obsługująca ponad 250 kryptowalut.

Platforma nie pozwala jednak na używanie walut tradycyjnych i nie jest obsługiwana w języku polskim. Inwestorów przyciąga jednak możliwość handlu bez konieczności weryfikacji oraz wysokie bezpieczeństwo.

  • EGERA – giełda kryptowalut i kantor online, umożliwiający wymianę walut FIAT na Ethereum, po wcześniejszej rejestracji i weryfikacji tożsamości użytkownika.

Kantor czy giełda kryptowalut – gdzie łatwiej kupić Ethereum?

Początkujący inwestorzy stają często przed dylematem, czy lepiej kupić Ethereum na giełdzie, czy skorzystać z wymiany kantorowej? Giełda jest z pewnością miejscem, które oferuje swoim użytkownikom znacznie więcej możliwości niż kantor. W większości przypadków, kupujący mają do dyspozycji narzędzia automatyzujące, możliwość samodzielnego określenia ceny zakupu i sprzedaży, a także korzystają z niższej niż w przypadku kantorów prowizji od transakcji. Jest to jednak miejsce wymagające większego zaawansowania tradera. Większa wolność i większe możliwości kreowania rzeczywistości rynkowej wymagają przynajmniej podstawowej znajomości trendów na rynkach kryptowalut i mechanizmów nimi rządzących. W przypadku pierwszych zakupów, prostsze jest przeprowadzenie transakcji w kantorze, z zastosowaniem prostego w obsłudze, intuicyjnego interfejsu swapera.

Jak kupić Ethereum w kantorze?

To najprostszy, a jednocześnie najszybszy sposób na zakup etheru. Cała transakcja zakupu kryptowaluty przebiega w kilku krokach. Należy więc:

  1. Założyć konto na wybranej platformie kantoru (np. Egera).
  2. Zweryfikować tożsamość, postępując zgodnie z instrukcjami (może to być przesłanie dokumentów, wypełnienie formularza weryfikacyjnego, zdjęcie twarzy itp.).
  3. Wpłacić pieniądze ( zwykle do wyboru są takie opcje płatności jak BLIK, karta, przelew tradycyjny lub natychmiastowy).
  4. Podać kwotę wymiany i dokonać transakcji za pomocą prostego w obsłudze, intuicyjnego swapera.

W przypadku zakupu w kantorze cała transakcja może zostać sfinalizowana w zaledwie kilka minut.

Jak wygląda zakup ETH na giełdzie ZONDA?

Pierwsze kroki w przypadku zakupu Ethereum na giełdzie są zbliżone do zakupów w kantorze Konieczne jest więc:

  1. Założenie konta, a następnie zweryfikowanie i zabezpieczenie go (weryfikacja dwustopniowa, zabezpieczenia za pomocą Google Authentification).
  2. Wpłata pieniędzy, korzystając z karty płatniczej, natychmiastowego przelewu bankowego lub przelewu tradycyjnego. Obsługiwane są waluty FIAT: PLN, USD, EUR, GBP. Możliwe jest wymienianie walut tradycyjnych na kryptowaluty i w kierunku przeciwnym.

Jak kupić Ethereum za złotówki?

Po przejściu wstępnych kroków transakcji, można rozpocząć faktyczny handel i zakup Ethereum. W tym celu, na platformie Zondy, w bocznej zakładce menu giełdy wybiera się parę ETH/PLN (jeśli zakup ma się odbywać z wykorzystaniem złotówek).

Po wybraniu pary, w celu dokonania zakupu Ethereum, należy wybrać zlecenie kupna ETH za określoną przez siebie cenę. Transakcja zostanie sfinalizowana, kiedy znajdą się chętni sprzedania ETH po określonym przez nas kursie. Cenę zakupu wpisać należy w polu KURS PLN, w polu ILOŚĆ ETH  należy z kolei określić ilość kryptowaluty, jaką zamierzamy kupić.  Aby rozpocząć realizację zlecenia, należy wybrać przycisk Kup. Po zrealizowaniu zlecenia, zakupione monety Ethereum zasilają portfel użytkownika Zondy.

Czy można kupić ETH anonimowo?

Niektórzy, jeszcze przed dokonaniem zakupu Ethereum, zastanawiają się nad możliwością zrobienia tego anonimowo, bez koniecznej rejestracji i weryfikacji konta. Weryfikacji takiej (polegającej na przykład na przesłaniu skanów dokumentów, zdjęcia twarzy itp.) wymagają niemal wszystkie działające na rynku kantory i giełdy kryptowalutowe. Obowiązek takiego postępowania został na nie nałożony ustawą z 1 marca 2018 o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Czy warto kupić Ethereum bez weryfikacji?

Niektóre kantory czy platformy kuszą  możliwością zakupu Ethereum bez weryfikacji. W takim wypadku należy zachować ostrożność. W większości są to bowiem nie prawnie umocowane praformy tradingowe, a firmy oferujące jedynie pośrednictwo pomiędzy osobami prywatnymi, niejako odcinające się od samej transakcji i nie ponoszące za nią żadnej odpowiedzialności. Ceny Ethereum na poszczególnych platformach są do siebie zwykle bardzo zbliżone, dokonując więc zakupu od innego użytkownika internetu, będącego osobą w zasadzie anonimową, możemy zwykle więcej stracić niż zyskać. Zdecydowanie mniej ryzykowne jest zdecydowanie się na sprawdzoną, działającą rzetelnie giełdę, która do bezpieczeństwa funkcjonowania wszystkich stron wymaga weryfikacji tożsamości.

Podsumowując – decydując o wyborze miejsca i sposobu zakupu Ethereum, należy przeprowadzić wstępne rozeznanie rynku i oferty poszczególnych kantorów i giełd. Użytkownicy początkujący z większą łatwością dokonają zakupu kryptowaluty za pomocą kantorów, natomiast giełdy stwarzają większe możliwości dla bardziej zaawansowanych inwestorów. Konieczność weryfikacji tożsamości przed przystąpieniem do transakcji zwiększa bezpieczeństwo wszystkich stron, a próby obejścia tego wymogu podczas zakupów Ethereum mogą nieść ze sobą dodatkowe ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *