Jak sprzedać bitcoina BTC?

przez | 30 sierpnia, 2022

Bitcoin (BTC) jest relatywnie nowym środkiem płatniczym, na rynek finansowy trafił w 2009 roku i od tego momentu zdążył już zdobyć solidną pozycję wśród tzw. kryptowalut oraz osiągnąć status najdroższej waluty w formie cyfrowej, biorąc pod uwagę jej kapitalizację. Jej twórca, działający pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, określił BTC jako elektroniczny system płatności, cechujący się niezależnością oraz zdecentralizowaniem, zabezpieczony przez kryptografię oraz dowody matematyczne. Dzięki technologii blockchain czyli tzw. łańcuchowi bloków, który jest publicznym zapisem transakcji Bitcoin w kolejności chronologicznej, system płatniczy BTC jest bezpieczny w użytkowaniu i stał się podstawą dla funkcjonowania również innych kryptowalut.

Sposoby sprzedaży bitcoinów

Jest kilka możliwości, na to jak sprzedać kryptowalutę i otrzymać za nią pieniądze w interesującej nas formie np. przelewu PLN. W pewnych sytuacjach warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które mogą nas zabezpieczyć przed oszustami oraz innymi problemami wynikającymi z obracaniem kryptowalutami na rynku finansowym.

Kantor kryptowalut

Wykorzystanie kantoru do kryptowalut jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w kwestii sprzedaży bitcoinów. Co ważne, aby móc sprzedać zgromadzone środki z zyskiem, konieczne jest dokładne śledzie kursu kryptowaluty w dłuższym okresie czasu. Bardzo niesprzyjające dla naszych zasobów finansowych, może być podejmowanie decyzji nagłej, dokonywanej pod wpływem chwilowych czynników lub problemów. Powinniśmy mieć świadomość czy aktualny kurs bitcoina nie jest przypadkiem przy końcu cyklu dużego spadku wartości i czy też eksperci branżowi nie zapowiadają możliwych wzrostów ceny za kryptowalutę. Niestety często nagły spadający kurs BTC, wywołuje wśród mniej doświadczonych osób paniczne decyzje o odsprzedaniu własnych zasobów, chociaż już po krótkim czasie wartość kryptowaluty ponownie zaczyna cykl wzrostu ceny.

Sprzedaż bitcoinów w kantorze nie nastręcza większych trudności. Wystarczy zarejestrować się w serwisie jednego ze znanych wirtualnych kantorów wymiany kryptowalut, a następnie przesłać BTC do portfela wewnętrznego kantoru. Kolejnym etapem będzie podanie własnego numeru konta do przelewu pieniędzy. W następnym kroku, konieczne będzie określenie w jakiej ilości chcemy sprzedać bitcoiny oraz zaakceptować podany kurs przez kantor. Jeżeli jesteśmy usatysfakcjonowani propozycją ze strony serwisu, możemy zakończyć procedurę sprzedaży i oczekiwać wpływu środków np. w PLN na nasze konto bankowe. Transfer pieniędzy jest dokonywany najczęściej 3 razy dziennie, jednak jeżeli zależy nam na szybkiej realizacji transakcji warto się upewnić ile razy dziennie dany kantor dokonuje wypłat środków.

Giełda kryptowalut

Kolejnym bardzo popularnym rozwiązaniem problemu odsprzedaży BTC jest skorzystanie z usług giełdy kryptowalut. Co zasadniczo odróżnia giełdę tego typu od kantoru, to fakt że w większości przypadków transakcja zbycia bitcoina powinna być bardziej korzystna finansowo dla sprzedającego. Wynika to między innymi z faktu, że kantor pobiera wyższą prowizje od każdej dokonanej transakcji z użyciem kryptowaluty. Część giełd, na których możemy sprzedawać BTC, dokonuje wypłat w walutach innych niż PLN np. Euro lub w Dolarach, co niestety wiążę się koniecznością posiadania konta w obcym systemie pieniężnym oraz ponownego przewalutowania pieniędzy.

Aby sprzedać bitcoina na giełdzie, musimy zarejestrować się na niej, a jeżeli interesuje nas wypłata środków to prawdopodobnie konieczna będzie także weryfikacja naszej tożsamości przez system wewnętrzny giełdy. Gdy już dokonaliśmy rejestracji i weryfikacji, konieczne będzie zasilenie portfela przypisanego do naszego profilu w serwisie. W przypadku giełdy są dwie ścieżki sprzedaży BTC: szybką lub wystawienie oferty z kryptowalutą na sprzedaż. Pierwsze rozwiązanie będzie najlepsze, gdy zależy nam na czasie, a nie obawiamy się straty na BTC. Taka transakcja dokonuje się w sposób automatyczny. System giełdy znajduje najbardziej atrakcyjne propozycje kupna i dokonuje ich realizacji do momentu, aż zostanie wyczerpana zadana przez użytkownika kwota. Jeżeli mamy więcej czasu i chcemy osiągnąć wyższe zyski ze sprzedaży kryptowaluty, to warto założyć ofertę sprzedaży. Nie jest to trudny proces, wystarczy podać interesujący nas kurs PLN oraz ilość bitcoinów, które chcemy sprzedać. Wtedy algorytm obliczy dla nas wartość takiej transakcji i nasza oferta oficjalnie zostanie wystawiona, oczekując na kupca. Po sprzedaży w jeden lub drugi sposób kryptowaluty, będziemy mogli dokonać zlecenia wypłaty środków na podane przez nas konto podczas rejestracji.

Wypłata środków w bankomacie

Co ciekawe niektóre giełdy bitcoinów oferują sprzedaż BTC z opcją wypłaty gotówki w bankomacie. Najczęściej transakcja taka działa w sieciach bankomatów obsługujących SkyCash i dotyczy wypłaty środków w PLN. Na stronie swojej giełdy, jeżeli oczywiście ma taką możliwość, należy zaznaczyć opcję wypłaty poprzez bankomat, podać swój numer telefonu i zatwierdzić transakcję za pomocą kodu autoryzacyjnego. Na podany numer telefonu otrzymamy SMS-a z tokenem oraz na nasz adres mailowy kod pin do potwierdzenia transakcji. Obie te rzeczy będą potrzebne do dokonania wypłaty w bankomacie, na którą mamy od momentu potwierdzenia transakcji 48 godzin.

Wypłata środków na poczcie polskiej

Podobną opcją co wypłata w bankomacie, jest możliwość odebrania gotówki w placówce poczty polskiej. Oczywiście dotyczy to tylko takich giełd bitcoinów, które oferują taką usługę. Ważne, aby pamiętać że skorzystanie z usługi urzędu do pośredniczenia przy sprzedaży BTC wiąże się z prowizją 1%, ale nie mniejszą niż 20 zł i nie większą niż 120 zł. Aby skorzystać z takiej możliwości, trzeba wybrać opcję “Wypłata na poczcie” w serwisie Twojej giełdy, a następnie podobnie jak w przypadku bankomatu, po zatwierdzeniu transakcji otrzymamy token oraz kod pin, które należy okazać na poczcie przy podejmowaniu naszych pieniędzy.

Bitomat

O Bitomacie można powiedzieć, że jest te specjalnie dedykowany do obsługi BTC bankomat, w którym możemy zakupić bitcoiny jak i dokonać ich sprzedaży oraz wypłaty gotówki. Warto pamiętać, że w zależności od bitomatu, prowizja za transakcję może wynieść od 3 do 5 proc. Aby dokonać sprzedaży BTC należy wybrac opcję Sell Bitcoin i podać kwotę, za którą chcielibyśmy sprzedać nasze bitcoiny. Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie sprzedaży i wybór metody uwierzytelnienia danego transferu pieniędzy za pomocą SMSa lub e-maila. Następnie tak jak w przypadku zwykłego bankomatu konieczne będzie wpisanie kodu, który otrzymaliśmy. Ostatnim etapem jaki nam pozostał do wykonania jest wysłanie sprzedanych BTC na podany przez bitomat numer portfela. Można tego dokonać między innymi skanując kod QR, następnie trzeba wybrać opcję Sell Bitcoin, potwierdzić i odebrać gotówkę z bitomatu. Bitomaty najczęściej znajdziemy w dużych miastach w Polsce, a ich listę łatwo można znaleźć w sieci.

Podsumowanie

Opisane powyżej metody sprzedaży kryptowalut należą do najbezpieczniejszych i najłatwiejszych spośród wszystkich opcji wymiany BTC na waluty krajowe. Są oczywiście inne możliwości jak np. serwisy, w których indywidualni klienci oferują sprzedać lub zakup bitcoinów i w prywatnych korespondencjach dogadują szczegóły takich transakcji. Działanie tego typu portali opiera się na zaufaniu użytkowników oraz opiniach, które wyrażają oni na swój temat po dokonywanych różnych wymianach kryptowalut. Niestety generuje to większe ryzyko natrafienia na nieuczciwego sprzedawcę i utratę własnych środków. Dlatego jeżeli naszym priorytetem jest bezpieczeństwo, powinniśmy korzystać ze znanych serwisów giełd oraz kantorów kryptowalut, w zależności od naszych potrzeb sprzedażowych. Warto przy rejestracji konta na danym portalu, zwracać baczną uwagę, aby dane zostały wprowadzone poprawnie, gdyż np. pomyłka w numerze telefonu lub maila, może zablokować postulowaną przez nas transakcję sprzedaży BTC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *