Jak zarabiać na spadkach kryptowalut? Czy jest to możliwe? Wyjaśniamy, jak to zrobić!

przez | 12 września, 2022

Jeszcze do niedawna inwestycja w kryptowaluty była uznawana za źródło pewnego zysku. Niestety dynamicznie zmieniająca się sytuacja na światowych rynkach spowodowała obniżenie ich wartości. Hossa i następująca po niej bessa, to naturalne zjawisko w finansach. Wytrawni inwestorzy są na to przygotowani. Jednak nowicjusze mogą pod wpływem spadków podejmować pochopne decyzje. Jak zatem wykorzystać zmieniającą się sytuację na swoją korzyść? 

Raz taniej, raz drożej. Dlaczego kryptowaluty mają zmienną cenę?

Nie ma znaczenia, czy to waluta cyfrowa, czy tradycyjna. Każda z nich prędzej, czy później zacznie tanieć. Dlaczego kryptowaluty zmieniają swoją wartość? Podobnie, jak każdy inny instrument finansowy, tak też wartość bitcoinów uzależniona jest od wielu elementów światowej polityki. Do tego dochodzą też niezmienne prawa ekonomii związane z popytem na określony produkt. 

Dotychczas uważano, że zakup kryptowalut to finansowy pewnik. Kupujesz z pewnym momencie określoną ilość bitcoinów lub innych krypto i tylko czekasz na to, aż zbijesz na tym fortunę. Podobnie było kiedyś ze złotem, a z pewnością pamiętasz moment, gdy zaczęło ono tracić na wartości. Dodatkowo wyobraźnię inwestorów rozpala to, że bitcoinów nie można tak, jak tradycyjnych pieniędzy zwyczajnie dodrukować. Czyli jeśli kiedyś się skończą, to tym bardziej ich wartość poszybuje w górę. Czy rzeczywiście? 

To, co nie wzbudza już takiego zainteresowania zaczyna tanieć. Jeśli bitcoin przestanie być powszechnie wykorzystywaną kryptowalutą w codziennych płatnościach oraz wykorzystywanym środkiem inwestycyjnym, to ich cena nie będzie już tak wysoka. Jednak, zanim to nastąpi upłynie pewnie jeszcze sporo czasu. Okazuje się, że wahania na rynku kryptowalut to nie starta, ale kolejna szansa dla inwestorów. 

Nie panikuj! Na tym też da się zarobić 

Co zrobić, gdy wartość kryptowalut zaczyna schodzić poniżej założonego od dłuższego czasu poziomu? Czas zacząć w nie inwestować! Istnieją przynajmniej dwie sprawdzone strategie, które można wykorzystać. Pierwsza z nich to tzw. gra na spadki. Opiera się ona o wnikliwą analizę kursu zobrazowaną na czytelnym wykresie. 

Wnioski wysnute na tej podstawie pozwalają zauważyć pewne zależności i przewidzieć kolejny ruch na rynkach finansowych. To nic innego, jak biznesowa analityka. Jeśli cykl zawsze opiera się o znaczny spadek i następując po nim wzrost, to z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, kiedy kurs znów poszybuje w górę. Niska cena nie jest więc sygnałem do tego, aby zacząć sprzedawać bitcoiny, a wręcz przeciwnie, zainwestować w nie. 

Trzymaj krótko swoje bitcoiny, czyli czym jest shortowanie 

Jeśli do tej pory nie spotkałeś się z koncepcją tzw. shortów wyjaśnimy Ci, na czym polega ten mechanizm i jak możesz wykorzystać go w przypadku obrotu kryptowalutami. Jest to strategia, polegając na „krótkiej” sprzedaży. Wykorzystuje się ją szczególnie w przypadku tych dóbr, które zgodnie z przewidywaniami mają w niedługim czasie stracić swoją wartość. 

Shortując pożyczasz różnego typu aktywa z obowiązkiem ich zwrotu w późniejszym terminie. Jednocześnie obserwujesz to, co dzieje się na rynku i gdy przychodzi na to dogodny moment zaczynasz szukać dla nich nabywcy. Jeśli cena spada, odkupujesz aktywa i zwracasz je pożyczkodawcy. Ruch ten określany jest jako pokrycie. Zysk lub strata wynikają z różnicy między ceną sprzedaży a kwotą, za jaką dokonałeś wykupu.

Jak wykorzystać shortowanie do powiększenia zysków, gdy kryptowaluty tanieją? 

Przewidujesz spadek bitcoinów? To sygnał, aby go pożyczyć. Gdy otrzymasz kryptowalutę nie będziesz jej trzymał w swoim portfelu czekając na to, co się dalej stanie. Zwyczajnie sprzedaj go za aktualną wartość rynkową. W momencie, gdy zgodnie z przewidywaniami cena zacznie się obniżać ponownie wykup bitcoina. Masz w końcu do dyspozycji pieniądze pochodzące z poprzedniej transakcji. Niższa cena generuje automatycznie Twój zysk. Operacja jest zatem prosta i obarczona niewielkim ryzykiem. 

Jak nauczyć się zarabiać na spadkach kryptowalut? 

Inwestycje finansowe oraz gra na giełdzie nie są najłatwiejszą sprawą. Nie bez powodu światowi traderzy to jedna z najlepiej opłacanych profesji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby także nowicjusz odniósł na tym polu sukces. Jeśli masz już bitcoin, naucz się nimi obracać. Samo kupno i czekanie na wzrost wartości, to za mało, aby zbudować solidny zysk. Dlatego też wykorzystaj wahania na rynku, aby przyspieszyć ten proces.

Co sprawdzi się najlepiej i jednocześnie nie narazi Cię na starty? Najlepiej tak, jak w przypadku kupna kryptowalut zacząć od niższych transakcji. To pozwoli Ci poznać w praktyce mechanizmy takie, jak gra na straty, czy shortowanie i przećwiczyć je w rzeczywistości. 

Jedna technika, czy mieszanie kilku strategii? Jak zarobić na krytpowalutach?

Rynek kryptowalut jest tak bardzo zmienny, że potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych traderów. Nie bez powodu, co jakiś czas głośno mówi się o spektakularnych porażkach profesjonalistów. Jeśli oni zaliczają wpadki, to co dopiero osoby dopiero zaczynające swoją przygodę w świecie finansowych inwestycji. 

To, co z pewnością sprawdza się niezależnie od okoliczności to duża elastyczność. Możesz spotkać się z różnymi pomysłami na strategie wykorzystywane w momencie spadku wartości kryptowalut. Jedna szkoła mówi o tym, aby twardo trzymać się wybranej drogi, druga zaleca modyfikacje. 

Zawsze dobrym pomysłem jest sięgnięcie do historii. Analiza wcześniejszych wzrostów i spadków pozwala zaplanować kolejny krok. Możesz pokusić się o wyznaczenie linii trendu i kierować się nią podejmując decyzję, kiedy jest najlepszy moment na kolejny etap Twoich inwestycji.

Kupuj tanio, sprzedawaj drogo. Jak jeszcze obracać kryptowalutami? 

Bitcoiny oraz inne kryptowaluty są dosyć nowym instrumentem finansowym. Mimo to zasady obracania nim z zyskiem są podobne do tych, jakie obowiązują na giełdzie. Jeśli przełożysz tamto doświadczenie z pewnością dostrzeże, że nie zarabia się tylko i wyłącznie na wzrostach. Również spadek ma swój potencjał. 

Skupianie się na prostej zasadzie kupowania po jak najniższej kwocie i szukania okazji do tego, aby sprzedać ze znacznym zyskiem, jest bardzo jednokierunkowe. Potencjał spadków sprawia, że inwestowanie staje się procesem ciągłym. Wykorzystując zmieniającą się na rynku sytuacje i momenty takie, jak trendy spadkowe, krachy, czy tąpnięcia notowań można całkiem nieźle zarobić.

Inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem. Inaczej nie dawałyby tak spektakularnych możliwości zarobku. Jednak zachowawcze działanie nie zawsze się opłaca. W przypadku kryptowalut chwilowy przestój może być dobrą okazją, aby poczuć, co znaczy prawdziwy zysk. 

Skąd czerpać inspiracje do obrotu bitcoinami? Dobrym pomysłem jest obserwowanie tego, co dzieje się na tradycyjnych giełdach walutowych. Wiele ze stosowanych tam mechanizm, jak chociażby gra na stratach, czy shortowanie może też sprawdzić się w obrocie różnymi kryptowalutami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *