Portfel papierowy BTC – co warto o nim wiedzieć?

przez | 12 września, 2022

Papierowy portfel wyróżnia się dużym stopniem bezpieczeństwa. Jest to związane z brakiem połączenia z siecią, co jest skutecznym zabezpieczeniem przed ewentualnymi kradzieżami. Dla wielu czytelników zagadnienie to może być jednak czymś niezrozumiałym. Co należy wiedzieć o kluczu prywatnym i publicznym portfela BTC? Czym jest papierowy portfel bitcoin? W jaki sposób utworzyć portfel papierowy BTC? Jakie wady portfela papierowego możemy wyróżnić? Jak zadbać o bezpieczeństwo kluczy do portfela papierowego BTC? Chcielibyśmy serdecznie zaprosić do zapoznania się z poniższym wpisem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Co należy wiedzieć o kluczu prywatnym i publicznym portfela BTC?

Aby nieco lepiej zrozumieć, czym dokładnie jest papierowy portfel BTC, w pierwszej kolejności należy uzyskać informacje na temat klucza publicznego i klucza prywatnego. Ten pierwszy jest ciągiem znaków, który porównywany jest do numeru rachunku konta bankowego. Z praktycznego punktu widzenia jest to adres, który podaje się innemu użytkownikowi w sytuacji, gdy chcielibyśmy otrzymać środki na nasz portfel. Warto mieć świadomość tego, ze podawanie klucza publicznego to w pełni bezpieczne rozwiązanie, którego nie powinniśmy się obawiać.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku klucza prywatnego, bowiem ten pełni rolę hasła. W związku z tym nie należy go nikomu przekazywać i udostępniać. Najważniejsze jest to, aby zająć się zabezpieczaniem klucza prywatnego. Jeśli się zgubi, wówczas będziemy mieli poważny kłopot. Z pozoru problem ten wydaje się być bardzo trywialny, jednak utrata klucza wiąże się ze straceniem dostępu do portfela. Właśnie z tego powodu powinniśmy zdecydować się na to, by zapisać hasło przynajmniej w kilku miejscach, które są w pełni bezpieczne. 

Czym jest papierowy portfel bitcoin?

Wiemy już, czym dokładnie jest klucz prywatny i klucz publiczny. Warto teraz nieco więcej dowiedzieć się na temat papierowego portfela bitcoina. Z praktycznego punktu widzenia jest to zapisywanie klucza prywatnego, który znajdzie się na kartce papieru. W długim ciągu znaków koduje się ilość posiadanych kryptowalut przez danego właściciela. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że z papierowych egzemplarzy w sposób szczególny korzystają hodlerzy- są to osoby (bądź firmy), które zajmują się kupowaniem kryptowalut w celu trzymania ich w portfelu i zarobienia na wzrostach w długim terminie. Taka forma z pewnością jest stosunkowo bezpieczna, natomiast warto mieć na uwadze to, że możliwości w zakresie elastycznego korzystania z kryptowaluty są mniejsze.

W jaki sposób utworzyć portfel papierowy BTC?

Z praktycznego punktu widzenia sposobów na utworzenie papierowego portfela bitcoin jest stosunkowo wiele. W poniższym akapicie przedstawimy jedną z łatwiejszych i mniej skomplikowanych możliwości. Najprostszym rozwiązaniem jest odwiedzenie strony bitaddress.org. W celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa możliwe jest pobranie specjalistycznego oprogramowania, które służy do generowania adresów bitcoin, a następnie uruchomienie, gdy sprzęt zostanie odłączony od sieci.

Kiedy wcześniejszy krok zakończy się powodzeniem, wówczas w następnym kroku wystarczy, że poruszamy przez jakiś czas kursorem myszy. W wyniku takiego działania na ekranie ukaże się adres BTC. Kiedy licznik ukaże wartość 100%, wówczas adres będzie gotowy. Wcześniej wspomniany, generowany adres wyświetla się w postaci dwóch ciągów znaków i kodów QR. W celu naładowania utworzonego portfela wystarczy, że zeskanujemy dopiero co wygenerowany kod QR. Alternatywnym rozwiązaniem jest ręczne wpisanie adresu i wysłanie na ten adres cyfrową walutę BTC. Na sam koniec wystarczy, że wygenerujemy dopiero co wygenerowane klucze na kratce, a następnie umieścimy je w stosunkowo bezpiecznym miejscu. Kiedy konieczne okaże się przesłanie środków na opcjonalny adres, wówczas niezbędne będzie korzystanie z dodatkowej aplikacji mobilnej i webowej. 

Jakie wady portfela papierowego możemy wyróżnić?

Nie da się ukryć, że portfel papierowy jest jednym z bezpieczniejszych rozwiązań. Nie zmienia to jednak faktu, że wyróżnić możemy kilka wad, na które należy zwrócić uwagę w sposób szczególny. Przede wszystkim musimy liczyć się z niewielką odpornością na zniszczenie. Co więcej, problematyczne jest używanie takiego portfela podczas codziennych płatności w kryptowalutach. Niekiedy zasadniczym problemem jest to, gdzie tak właściwie umieściliśmy kartę z zapisanym kluczem. Taki portfel może również okazać się problematyczny, jeśli chodzi o korzystanie ze zróżnicowanych udogodnień, czego doskonałym przykładem jest kantor kryptowalut. Pomimo występowania kilku wad należy pamiętać, że portfele papierowe są bezpieczne, darmowe, a ich utworzenie nie powinno być czymś, co sprawia nam problemy. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo kluczy do portfela papierowego BTC?

O ile portfel papierowy BTC uznawany jest za rozsądne rozwiązanie, to należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by w sposób odpowiedni zabezpieczyć papierową kartkę. Z praktycznego punktu widzenia to właśnie ona pełni funkcję portfela. Jednym z najważniejszych aspektów jest to, aby dokonać przynajmniej dwie kopie. Pomyślmy również o zabezpieczeniu. Co prawda sytuacje takie, jak chociażby podarcie kartki lub zachlapanie na pierwszy rzut oka kojarzą się z czymś trywialnym i praktycznie nie występującym, to jednak do takich przykrych sytuacji dochodzi stosunkowo często. Dodatkowo może się zdarzyć, że notes z hasłami czy też innymi informacjami ulegnie zagubieniu. Przygotujmy się zatem na takie wydarzenia w sposób poważny. Na pozór wydaje się to być niemalże oczywiste, jednak praktyka jasno ukazuje, że wiele osób straciło dostęp do środków właśnie w taki sposób. 

Dla kogo papierowy portfel BTC będzie najlepszym rozwiązaniem?

Część osób zainteresowanych tematem kryptowalut zastanawia się, czy papierowy portfel BTC to najlepsze rozwiązanie. Z pewnością nie będzie on odpowiadał każdemu użytkownikowi. W sposób szczególny niezadowoleni będą ci, którzy regularnie realizują transakcje. Wówczas ten rodzaj portfela może okazać się uciążliwy- każda transakcja bądź sprawdzenie stanu konta wiąże się z używaniem dodatkowego oprogramowania. 

Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób, które mają bitcoiny, jednak w najbliższym czasie nie będą one wykorzystywane. Doskonałym przykładem są inwestorzy długoterminowi, którzy zarabiają na zmianach cen w dłuższym okresie czasu, najczęściej kilku bądź kilkunastu lat. W takich sytuacjach portfel papierowy może okazać się strzałem w dziesiątkę, bowiem nie ma on dostępu do Internetu, w konsekwencji włamania sieciowe są mało prawdopodobne. Co więcej, kartka z kodami nie jest problematyczna, jeśli chodzi o jej przechowywanie przez długo okres czasu. W celu sprawdzenia stanu konta w zupełności wystarczający jest kod publiczny. Możliwe jest kontrolowanie niemalże wszystkiego, bez konieczności wykorzystywania kodu prywatnego. W ten sposób nie narażamy się na potencjalne niebezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *