Portfele Bitcoin – czym są, jak je założyć, jakie są rodzaje

przez | 22 września, 2022

Ze względu na to, że Bitcoin jest walutą wirtualną, nie ma postaci fizycznej. Jak zatem łatwo się domyślić każdy, kto decyduje się na zakup tej waluty, musi przechowywać ją w przestrzeni wirtualnej. Przy gromadzeniu i przechowywaniu Bitcoinów stosowane są specjalne portfele.

Czym jest portfel Bitcoin?

Bitcoin, choć nikt się tego tak naprawdę nie spodziewał, szybko stał się rewolucyjną technologią, która stała się na tyle popularna, że trafiła do grona powszechnie wykorzystywanych na całym świecie środków płatniczych. Choć niewiele krajów uznaje Bitcoin za oficjalny pieniądz, to jednak nawet pomimo tego może być on często wykorzystywany jako forma płatności za produkty czy usługi.

W związku z tym, że Bitcoin jako waluta szybko zyskał sobie na popularności, konieczne było zastosowanie rozwiązania, które umożliwiłoby bezsoczne i łatwe przechowywanie kryptowaluty. Powstanie portfela Bitcoin pozwoliło rozwiązać problemy związane z przechowywaniem waluty. To jednak nie wszystko, powstanie portfela sprawiło, że powstał specjalny system płatności, w którym kluczową rolę odgrywała możliwość płacenia Bitcoinami.

Jak najprościej opisać, czym jest portfel Bitcoin? Jest to po prostu specjalne miejsce do gromadzenia i przechowywania kryptowaluty. Taki portfel można porównać do konta w banku. W obu przypadkach zasada działania jest niemal identyczna z tą jednak różnicą, że portfel Bitcoin działa wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, przybiera postać programu lub aplikacji internetowej czy przeglądarkowej.

Zakładanie portfela Bitcoin

Portfel Bitcoin można założyć na wiele sposobów. Większość osób dokonujących zakupu kryptowaluty korzysta z portfeli przypisanych do kont danej giełdy. W takim przypadku jedyną formalnością, jaką należy spełnić, jest założenie konta, a portfel będzie automatycznie dostępny tuż po zalogowaniu się do giełdy.

Warto wiedzieć, że możliwe jest posiadanie wielu portfeli Bitcoin, co spowodowane jest możliwością posiadania nieskończonej ilości kont na różnych giełdach.

Założenie portfela i tym samym konta jest proste i nie trwa długo, ponieważ wymaga podania tylko kilku podstawowych danych. W tym przypadku do obsługi portfela nie jest potrzebna żadna dodatkowa weryfikacja. Taki obowiązek pojawi się dopiero w momencie przesyłania waluty na giełdę tradycyjną. Wówczas w celach weryfikacyjnych konieczne będzie przesłanie skanu dowodu osobistego lub wykonanie selfie.
Funkcjonowanie portfeli Bitcoin nierozerwalnie związane jest z zastosowaniem szeregu zabezpieczeń, dzięki którym funkcjonują one beż większych zarzutów.

Zabezpieczenia są bardzo ważne, ponieważ podejmując jakiekolwiek działania w sieci, użytkownicy kryptowaluty narażeni są na ataki internetowych przestępców. Wbrew pozorom zdarza się to dość często, dlatego że posiadanie Bitcoinów przekłada się na realne zyski, zatem dla i oszustów jest to potencjalne źródło nielegalnych dochodów.

Giełdy kryptowalut, by nie dopuścić do kradzieży, odpowiednio zabezpieczają wirtualną walutę przed kradzieżą. W tym celu stosowane są dwa typy kluczy – publiczny oraz prywatny. Trzymając się porównań portfela Bitcoin do konta bankowego, można stwierdzić, że klucz publiczny jest tu pewnego rodzaju numerem służącym do weryfikacji konta w sieci oraz kontroli jego zawartości. Klucz publiczny w zależności od potrzeb może być udostępniany innym posiadaczom Bitcoinów. Zupełnie inaczej funkcjonuje klucz prywatny. Jest to pewnego rodzaju hasło wykorzystywane wyłącznie do autoryzacji wykonywanych z portfela Bitcoin.Bez niego nie zostanie sfinalizowana żadna transakcja powiązana z Bitcoinem, dlatego chroniąc się przed oszustwami należy zadbać o to, by hasło do klucza prywatnego było możliwie jak najsilniejsze.

Tak naprawdę zasada działania portfela Bitcoin może się tylko wydawać skomplikowana. W rzeczywistości jest tak naprawdę stosunkowo prosta, a jego użytkownicy powinny traktować go po prostu jako miejsce do przechowywania kryptowaluty. Z portfela można wysyłać również przelewy, płacić za noclegi w hotelu czy drobne zakupu, opłacać usługi agencji reklamowej lub web developera, a nawet opłacać konto VIP na portalu VOD.

Rodzaje portfeli Bitcoin

Istnieje kilka typów portfeli Bitcoin, przy czym każdy z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Z tego tez powodu wybierając portfel, należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i preferencjami. Wszystkie dostępne portfele Bitcoin można podzielić na dwie grupy:

  • hot wallet (tzw. gorące portfele) to portfele działające na urządzeniach podłączonych do internetu. Przeznaczone są do przechowywania Bitcoinów, jednak tylko w niewielkiej ilości. Można wykorzystywać je nie tylko do przechowywania kryptowaluty, ale również do jej przesyłania i odbierania, gdyż cała procedura jest naprawdę prosta, a przy tym niezbyt czasochłonna;
  • cold wallet (tzw. zimne portfele) to portfele działające w trybie offline. Ich zastosowanie jest znacznie bezpieczniejsze niż hot wallet, choć ich użytkowanie nie jest już tak łatwe i bezproblemowe.

Zastanawiając się na tym, jaki typ portfela Bitcoin wybrać nie sposób pominąć portfeli online na komputer (tzw. desktopowych). Jest to odmiana portfela hot wallet, który połączony jest stale do sieci, a jego wykorzystanie bazuje na instalacji specjalnego oprogramowania. W tym przypadku można w zależności od potrzeb korzystać z aplikacji pełnych lub lekkich. Ze względu na to, że portfele desktopowe pozostają przez cały czas podłączone do sieci, wymagają zastosowania zaawansowanego szyfrowania.

Portfele Bitcoin w przeglądarce to kolejny typ zaliczany do hot wallet. W tym przypadku w celu uzyskania dostępu do portfela konieczne jest zalogowanie się do niego poprzez odpowiednią stronę internetową. Takie portfele należy dobierać z bardzo dużą starannością. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że w niektórych przypadkach operator zarządzający platformą może mieć dostęp do klucza prywatnego, co powoduje niebezpieczeństwo kradzieży.

Portfele Bitcoin na telefon, czyli po prostu portfele mobilne, dostępne są na telefony działające na podstawie systemu iOS lub Android. To bardzo wygodna forma przechowywania Bitcoinów w szczególności dla osób, które bardzo często korzystają z kodów QR. W przypadku cold wallet wyróżnić można dwa typy portfeli – sprzętowe oraz papierowe.

Portfele sprzętowe, choć są nieco niewygodne w użytkowaniu, to tak naprawdę charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. To osobne urządzenie nieco przypominające pendrive. Aby skorzystać z takiego portfela, należy podłączyć urządzenie do odpowiedniego sprzętu (laptopa, komputera itp.). Ogromną zaletą takiego portfela jest to, że wszystkie transakcje podpisywane są wewnątrz niego, co oznacza, że dostęp do niego ma wyłącznie właściciel. Żadna transakcja nie zostanie zatwierdzona, jeżeli nie zostanie wpisany odręcznie kod PIN.

Choć papierowa forma portfela Bitcoin jest jednym z najprostszych sposobów przechowywania kryptowaluty, to jednak nie jest zbyt wygodna. Dlaczego? W tym przypadku niezbędne jest wydrukowanie/zapisanie na osobnej kartce prywatnego klucza, który należy przechowywać z dużą ostrożnością, aby nie dostał się w niepowołane ręce. Portfel papierowy każdy użytkownik Bitcoin może stworzyć samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *