Stablecoin – co to jest?

przez | 31 sierpnia, 2022

W większości przypadków kryptowaluty charakteryzują się tym, że ich kursy nie są stabilne. Dzienne wahania niejednokrotnie przekraczają wartość nawet kilkudziesięciu procent. Istnieją jednak takie waluty cyfrowe, których cena jest stabilna w stosunku do innych aktywów. Czym są stablecoiny? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić i czym się charakteryzują? Dlaczego mają one tak duże znaczenie z praktycznego punktu widzenia? Co możemy uzyskać dzięki stablecoinom? W jaki sposób działa ten token? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym są stablecoiny?

Stablecoin to jeden z rodzajów kryptowalut. Jego cechą charakterystyczną jest trwałe powiązanie z określoną walutą fiat (przykładem jest dolar amerykański bądź euro) bądź innego dobra (mowa chociażby o złocie, srebrze, ropie naftowej). Innymi słowy, stablecoiny podążają za ceną wybranego aktywa bazowego, podobnie jak wygląda to w przypadku kontraktów terminowych bądź ETF-ów. Te pierwsze nie są jednak nabywane w celu osiągnięcia zysku. 

Tytułowe kryptowaluty sprawiają, że nabywanie cyfrowych aktywów jest znacznie mniej problematyczne. Co więcej, właściciel może spieniężać tego typu inwestycje bez konieczności wykorzystywania tradycyjnych walut. Mogą pełnić funkcję tymczasowego przechowywania kapitału, jak również środka płatniczego. 

Jakie rodzaje stablecoinów możemy wyróżnić?

Na dzień dzisiejszy w obrocie wyróżnić możemy przynajmniej kilkadziesiąt stablecoinów, które powiązane są z innymi aktywami. Można je podzielić w zależności od tego, jaki instrument bazowy naśladują, a także w jaki sposób działają. Dla inwestora kryptowalut szczególne znaczenie ma ten drugi czynnik- to właśnie on wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo trzymania pieniędzy w tokenie. Na tej podstawie wyróżniamy stablecoiny naśladujące walutę tradycyjną, surowiec, a także te oparte na kryptowalutach i algorytmiczne. 

Stablecoiny zabezpieczone za pośrednictwem tradycyjnej waluty

Gdybyśmy mieli wskazać najpopularniejsze stablecoiny tego typu, wówczas wspomnielibyśmy o tych, które są wirtualnymi odpowiednikami walut fiducjarnych (dolar amerykański, euro). Ich cechą charakterystyczną jest to, że pokrywają się z walutami rzeczywistymi. Innymi słowy, wartość określonej jednostki stablecoina jest równowarta jednemu prawdziwemu dolarowi bądź euro.

Stablecoiny zabezpieczone za pomocą surowca

Rynek kryptowalut oferuje również te stablecoiny, które są nieco mniej popularne. Mowa o tych, które zabezpieczane są za pośrednictwem surowców i naśladują ich wartość. Są one dość podobne do tych opisanych w poprzednim akapicie, jednak tutaj rezerwę stanowi srebro i złoto, które przechowywane są w skarbcach w odpowiednich ilościach.

Stablecoiny zabezpieczone kryptowalutami

Stablecoiny, które zabezpiecza się za pomocą kryptowalut, również mają odzwierciedlać wartość waluty fiducjarnej. W tym przypadku należy podkreślić jednak jedną różnicę- są one bowiem zdecentralizowane. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie posiadają podmiotu zarządzającego, czyli takiego, który jest odpowiedzialny za emisję i rezerwy. Jak sama nazwa wskazuje, mają one pokrycie w popularnych kryptowalutach- mowa o BTC i ETH. Decentralizowanie stablecoinów jest możliwe dzięki specjalnym aplikacjom samoobsługowym, które noszą nazwę “smart kontraktów”. Mogą one przyjąć depozyt jako zabezpieczenie pod tokeny.

Stablecoiny algorytmiczne

Istnieje jeszcze jedna grupa stablecoinów, o której z pewnością warto powiedzieć nieco więcej. Mowa o stablecoinach algorytmicznych. Nieco różnią się one od wcześniej wspomnianych pozostałych trzech rodzajów. Okazuje się bowiem, że nie są one zabezpieczone za pośrednictwem dóbr rzeczywistych i kryptowalut. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą naśladować wartość wybranych aktyw. Cel ten jest osiągany dzięki algorytmom i smart kontraktom. To właśnie dzięki nim możliwe okazuje się manipulowanie tym, ile tokenów jest w obiegu, czego konsekwencją jest wpływanie na cenę.

Mechanizm ten nie jest czymś skomplikowanym. W sytuacji, kiedy popyt danego algorytmicznego stablecoina wzrasta, wówczas jego ilość ulega zwiększeniu. Jeśli zainteresowanie jest niższe, wówczas tokeny zostają wycofywane. 

Dlaczego stablecoiny mają tak duże znaczenie?

Prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych stablecoinów jest USDC, który może być wymieniany na walutę dolara amerykańskiego niemalże w stosunku 1:1, mowa zatem o całkowitym i pełnym zabezpieczeniu. Wszelkie stablecoiny na dzień dzisiejszy opierają się na łańcuchu bloków ETH. Jak już wspominaliśmy, nie zmieniają one swojej wartości, o ile zostaną zabezpieczone innymi krytpowalutami, jednocześnie spełniają zróżnicowane właściwości. Jedną z nich jest to, że przesyłanie stablecoinów powinno być tanie, w pełni bezpieczne i szybkie. Muszą być również globalne i otwarte, mianowicie dostępne niemalże dla każdego użytkownika przez 7 dni w tygodniu, niezależnie od pory dnia. Warto także wspomnieć o ich natywnym środowisku, jakim jest Internet.

Co można utrzymać dzięki stablecoinom?

Nie bez powodu stablecoiny cieszą się tak dużą popularnością. Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim możliwe jest zminimalizowanie zmienności. Jak powszechnie wiadomo, wartość popularnych kryptowalut może ulec dużym wahaniom- takie zjawisko następuje niekiedy z minuty na minutę. Jeśli jednak aktywo zostanie powiązane ze stabilną walutą, wówczas dla kupujących i sprzedających jest to niemalże gwarancja tego, że wartość tokenów nie ulegnie zmianie. 

Warto mieć również świadomość tego, że możliwe jest również uzyskiwanie odsetek w związku z posiadaniem stablecoinów. Co więcej, często są one wyższe niż te, które oferowane są przez banki. Jest to także dobry sposób na wysyłanie pieniędzy niemalże w dowolne miejsce na świecie. Wiąże się to bezpośrednio z błyskawicznym przetwarzaniem i niewielkimi opłatami transakcyjnymi. W celu przechowywania stablecoinów nie ma konieczności posiadania konta bankowego. Przesłanie około miliona dolarów to w rzeczywistości poniesienie kosztów niższych niż jeden dolar. 

W jaki sposób działają stablecoiny?

Kwestia stablecoinów jest dość skomplikowana, dlatego też postaramy się wytłumaczyć ich działanie nieco łatwiejszym językiem. Wcześniej wspomniane stablecoiny to w rzeczywistości tokeny kryptowalut, w konsekwencji wiele z nich działa na łańcuchu blockchain. W celu zapewnienia sobie odpowiedniej stabilności opierają się one na aktywach, które wyróżniają się akceptowaną przez ogół wartością lub pochodzą z zaufanego i wiarygodnego źródła. 

Doskonałym przykładem stablecoina jest USD coin (skrót USDC). Założenie jest takie, że jego wartość powinna odzwierciedlać wartość jednego dolara amerykańskiego. Jest to możliwe ze względu na zabezpieczenie w postaci rzeczywistych dolarów, które przechowywane są przez zróżnicowane instytucje finansowe. Comiesięczne audyty sprawiają, że USDC są równoznaczne z wartością dolara amerykańskiego.

Jako ciekawostkę warto w tym miejscu przytoczyć, że nie każdy stablecoin całkowicie opiera się na fiducjarnej walucie lub na dobrach. Niektóre bowiem niespodziewane opierają się na innych kryptowalutach.

Przykłady najpopularniejszych stablecoinów

Wyróżnić możemy przynajmniej kilka stablecoinów, które cieszą się ogromną popularnością. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o USDC. Warto wspomnieć o dobrze znanej i powszechnej kryptowalucie, która nazywana jest jako tether (USDT). Istnieje również DAI, którą postawiono na sieci ETH. Wyróżnia się absolutną transparentnością. Podaż DAI może zostać zwiększona tylko wtedy, gdy taka decyzja zostanie podjęta przez członków organizacji MakerDao, którzy odpowiedzialni są za jej stworzenie i zarządzanie. Do pozostałych zaliczyć możemy UST (zabezpieczana algorytmem), BUSD (zabezpieczenie za pośrednictwem dolarów amerykańskich), TUSD (zabezpieczenie dzięki kryptowalutom) i USDP (zabezpieczenie dolarami amerykańskimi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *