Staking kryptowalut

przez | 8 września, 2022

Co to jest staking?

Staking jest jednym z terminów, powiązanych z kryptowalutami. Jest on sposobem na zarabianie nagród w zamian za posiadanie kryptowalut. Staking umożliwiają niektóre z kryptowalut, między innymi takie jak tezos, cosmos, etherum. Na ogół dzieje się to za pomocą „puli stakingowej”, co można porównać do oprocentowanej lokaty. Kryptowaluty zarabiają, ponieważ są angażowane do pracy przez łańcuch bloków. Kryptowaluty, na których można zarabiać poprzez staking wykorzystują „mechanizm konsensusu”, który nazywany jest proof of stake. Zapewnia to weryfikację i zabezpieczenie wszystkich transakcji, pomijając pośrednictwo banków czy operatorów przetwarzających płatności. Posiadacz kryptowalut decydując się na staking jest częścią tego procesu.

Proof of work 

Na staking pozwalają tylko niektóre z kryptowalut. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj są one zdecentralizowane, czyli nie posiadają żadnego organu sprawującego nad nimi kontroli. Nie jest wówczas możliwe pozyskania prawidłowej odpowiedzi przez komputery bez podania jej przez centralny organ. Sporo kryptowalut korzysta z mechanizmu konsensusu proof of work, czerpiąc za jego pomocą z ogromnej mocy obliczeniowej, zatwierdzając transakcję między ludźmi z różnych krańców świata, upewniając się, że nikt nie usiłuje wydać tych samych pieniędzy dwa razy. Proof of work sprawdza się przy relatywnie prostych łańcuchach bloków, takich jak łańcuch bitcoina. Jednak w przypadku bardziej złożonych łańcuchów o ogromnej różnorodności zastosowań, może stać się wąskim gardłem. Konsekwencją tego może być wydłużenie czasu transakcji i zwiększenie opłat. Dodatkowo proof of work staje się coraz mniej opłacalny poprzez wzrosty cen energii elektrycznej, a także przez brak dostępnych podzespołów komputerowych, między innymi kart graficznych.

Proof of stake 

Proof of stake jest nowszym mechanizmem konsensusu blockchain, który pozwala na zwiększenie efektywności i szybkości, oraz na obniżenie opłat. W przeciwieństwie do proof of work, proof of stake nie wymaga od górników rozwiązywania problemów matematycznych, a transakcje zatwierdzane są przez osoby, które mają swój udział w łańcuchu bloków poprzez staking. Gdyby doszło do nadużycia takiego jak pominięcie lub sztuczne dopisanie obrotu, na osobę próbująca oszukać zostanie nałożona kara grzywny. Jej wysokość będzie większa niż bezprawnie osiągnięty zysk. Sprawdzenie, czy nie doszło do nadużycia, następuje przed wypłatą pieniędzy użytkownika. Taki mechanizm poprawia bezpieczeństwo, zabezpieczając sieć przed nieuczciwymi zagraniami.  

Jakie korzyści przynosi staking?

Staking przynosi sporo korzyści, jest dość prostą, nie wymagającą sporego wkładu i wiedzy formą inwestycji:

  • Długoterminowi inwestorzy, którzy posiadają kryptowaluty, traktują to jako oprocentowane konto oszczędnościowe. Ich aktywa stale pracują, powiększając kapitał.
  • Staking poprawia bezpieczeństwo i efektywność projektów, które oparte są na wspieranym łańcuchu bloków. Decydując się na staking, zwiększa się odporność łańcucha bloków na ataki oraz jego zdolność do przetwarzania transakcji.
  • Staking pozbawiony jest wielu wad, które towarzyszą kopaniu kryptowalut, między innymi podczas stakingu zużywana jest znacznie mniejsza ilość energii elektrycznej niż w przypadku kopania Bitcoina.
  • Większy zysk w przypadku wzrostu cen tokenów.
  • Nie jest wymagane doświadczenie w tradingu.

Wady stakingu

Jak każda inwestycja, staking posiada również wady, których należy być świadomym:

  • Środki przeznaczone na staking zostają „zamrożone”, co wyklucza możliwość handlu.
  • Podczas stakingu cena może wzrosnąć, ale również się obniżyć, co może wygenerować straty.
  • Aby zyskać na niektórych monetach może być konieczne zamrożenie ich na dłuższy okres.

Jak należy się przygotować do rozpoczęcia stakingu i kto może stakować?

Przygodę ze stakingiem może rozpocząć właściwie każdy, jednak czasami jest wymagany minimalny wkład, który może okazać się sporym kosztem. Dodatkowo potrzebna jest wiedza techniczna oraz komputer, który jest zdolny do przeprowadzania ciągłej weryfikacji bez przestojów.

Na szczęście nie wszędzie wymagany jest duży nakład finansowy, istnieją giełdy, na które można wpłacić dowolną kwotę do puli stakingowej, co czyni tą formę dostępną dla szerszego grona inwestorów.

Aby stakować można skorzystać z różnych platform: giełdy, portfela lub platformy do stakingu.

Staking na Binance

Binance daje dwie możliwości stakingu: locked savings i flexible saving. Są to dwie różne opcje, dające różne możliwości.

Flexible Savings

Korzystając z Flexible Savings staking można zakończyć w każdej chwili i wypłacić środki, procent od zgromadzonych środków naliczany jest raz dziennie. Aby rozpocząć inwestowanie należy przesłać środki w postaci wybranej kryptowaluty. Gdy środki znajdują się już na giełdzie, trzeba określić wartość, jaka ma być przelana na konto oszczędności oraz kiedy nastąpi naliczenie odsetek a także, ich prognozowana wysokość podana w skali roku. Zdeponowane w ten sposób środki można w każdej chwili wypłacić.  

Locked Saving

Locked Saving jest drugim wariantem stakingu na Binance, jednak w tym przypadku środki są zdeponowane na zadeklarowany okres, bez możliwości ich wcześniejszego wypłacenia. Korzyścią jest uzyskanie wyższego oprocentowania. Im dłuższy okres inwestycji, tym można się spodziewać większego oprocentowania.

W zależności od kryptowaluty osiąga się różny zysk. Stratis może zapewnić zysk na poziomie 1-2% rocznie, a w przypadku Algorand może to być nawet 12-14% w skali roku. Odsetki otrzymywane są w kryptowalucie, w której odbywa się staking.

Bezpieczeństwo

Stakowanie jest jedną z bezpieczniejszych form inwestowania swoich środków. Pieniądze nigdy nie opuszczają portfela i nie są narażone na ryzyko. Transakcje są również zabezpieczone, gdyby użytkownik chciał dokonać oszustwa i pominąć lub sztucznie dopisać obrót, zostanie to zweryfikowane przed wypłatą jego środków i zostanie nałożona kara grzywny, która przekroczy potencjalny zysk z nieuczciwej transakcji. Taki mechanizm gwarantuje bezpieczeństwo.

Jednak jak każda inwestycja, staking wiąże się z ryzykiem. Wartość wybranej kryptowaluty może stracić sporo na wartości, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest nie wykonywać gwałtownych ruchów i poczekać, aż jej cena wróci co najmniej do wartości wyjściowej. Jednak należy liczyć się z tym, że może to być długotrwały proces. Dlatego jak przed każdą inwestycją, należy ją dokładnie przeanalizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *