Wolumen kryptowaluty – co to jest?

przez | 22 września, 2022

Wybór kryptowaluty, w którą naprawdę warto zainwestować, nie jest łatwy – pomimo tego, rynek krypto z każdym kolejnym rokiem przyciąga kolejnych inwestorów. Przed inwestycją warto jednak zapoznać się z podstawowymi definicjami dotyczącymi kryptowalut, a taką z pewnością jest definicja wolumenu obrotu. Dziś wyjaśnimy, czym tak naprawdę jest wolumen kryptowaluty, jakie pełni funkcje, a także w jaki sposób łączy się on i co ma wspólnego  z analizą techniczną.

Analiza techniczna – co to takiego?

Na początku, zanim jeszcze omówimy dokładnie, czym jest wolumen kryptowaluty, poświęcimy kilka chwil, aby wytłumaczyć kwestię analizy technicznej. Jej zrozumienie znacznie ułatwi bowiem przyswojenie informacji na temat wolumenu kryptowaluty.

Analiza techniczna to po prostu różnorakie techniki i metody, które pozwalają badać dynamikę zmian zachodzących na rynku kryptowalutowym. Skuteczna analiza techniczna pozwala nie tylko zrozumieć sytuacje, które już się wydarzyły, ale umożliwia odnalezienie pewnych wzorców zachowania rynku. Innymi słowy, analiza techniczna umożliwia przewidzenie tego, w jaki sposób rynek zachowa się w konkretnej sytuacji w przyszłości. W ten sposób przewidzieć można między innymi zbliżające się wahania (spadki i wzrosty) cen kryptowalut. Wszelkie dane przedstawione są tu w formie wykresu.

Dzięki narzędziom oferowanym przez analizę techniczną możliwe jest zatem odnalezienie tych momentów, w których kupno lub sprzedaż danej kryptowaluty będzie maksymalnie korzystne.

Czym jest wolumen kryptowaluty?

Wiemy już, czego dotyczy i jakie możliwości daje analiza techniczna – przejdźmy zatem do kwestii wolumenu kryptowaluty i tego, jaką rolę pełni on w całym tym procesie.

Wolumen kryptowaluty to wskaźnik, który informuje o aktywności inwestorów w konkretnym odcinku czasu (najczęściej wynoszącym 24 godziny).. Dostarcza on informacji o tym, jak często dana kryptowaluta była w danym wycinku czasu kupowana oraz sprzedawana. Opisuje on zatem intensywność trendów rynkowych, Warto zwrócić na niego szczególną uwagę, jeśli obecnie planujemy zakup lub sprzedaż konkretnej kryptowaluty, ale ma też swoją rolę w prognozowaniu przyszłych trendów i cen (choć prawie niemożliwe jest dokonanie poprawnej prognozy w oparciu tylko i wyłącznie o wolumen kryptowaluty).

Analizując wolumen danej kryptowaluty wyznaczyć możemy źródło, które spowodowało zmiany w jej cenie, a nawet dowiedzieć się, w którym momencie kryptowalutą zainteresowali się poważni gracze rynkowi, dysponujący bardzo pokaźnym budżetem. Umożliwia to również zrozumienie trendów i prognozowanie, czy zainteresowanie daną kryptowalutą utrzyma się przez dłuższy czas, czy też może trendy te są jedynie chwilowe. 

Wartość wolumenu mierzona jest w walutach FIAT i informuje o ogólnej wartości transakcji przeprowadzonej w określonym czasie. Dla przykładu – jeśli 24 godzinny wolumen Ethereum (ETH) wynosi 5.16.746.811$, oznacza to, że osoby kupujące i sprzedające tą kryptowalutę dokonali obrotu nią o właśnie takiej łącznej wartości.

Gdzie znaleźć wolumen kryptowaluty?

Wolumen kryptowaluty to informacja, którą z łatwością odnajdziemy korzystając z każdej dobrej giełdy kryptowalut. Stanowi on bowiem jeden z podstawowych wskaźników niezbędnych do poprawnej oceny sytuacji przez traderów. Podobnie więc, jak wskaźniki takie, jak kapitalizacja rynku, czy też podaż w obiegu, informację o wolumenie danej kryptowaluty stanowią podstawowe dane dostarczane użytkownikowi przez giełdę kryptowalut.

Czy wolumen kryptowaluty to ważny wskaźnik?

Oczywiście, że tak. Należy bowiem wiedzieć, że wolumen kryptowaluty jest jednym z podstawowych wskaźników, na które powinni zwracać uwagę tak doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy. Jest to związane z faktem, że wolumen, choć może zostać wykorzystany do prognozowania przyszłych zmian, sam w sobie prognoza nie jest. Informuje on bowiem o rzeczywistym, potwierdzonym ruchu na rynku kryptowalutowym. Ponieważ każdego dnia uczestniczą w nim miliony ludzi z całego świata, praktycznie niemożliwe jest zakłamanie, czy zmanipulowanie takiej informacji zgodnie z czyimiś interesami.

Co więcej, wolumen kryptowaluty umożliwia zweryfikowanie, czy nadmierny wzrost lub spadek cen danej kryptowaluty nie został wywołany sztucznie – a może przecież zależeć na tym różnym grupom i osobom. Jeśli więc ceny interesującej nas kryptowaluty spadły, lub wzrosły, ale jej wolumen pozostał taki sam – jest to wyraźną wskazówką, iż zostało to wywołane w sztuczny sposób.

Wolumen, a analiza techniczna

Skoro więc wiemy już, czym jest wolumen, a czym analiza techniczna, odpowiedzmy sobie na kolejne pytanie: mianowicie, jak jedno ma się do drugiego? 

Wcześniej wspominaliśmy, że analiza techniczna to cały zestaw działań i narzędzi, których celem jest opisanie w zrozumiały sposób tego, co dzieje się na rynku kryptowalutowym. Wolumen, choć bez wątpienia niezwykle ważny, jest tylko jednym z wielu jej narzędzi. Oprócz wolumenu  niezwykle ważne są bowiem również takie informacje, jak na przykład formacje cup and handle, poziomy wsparcia i oporu, czy też wykresy świecowe. Zestawiając ze sobą pozyskane z nich dane, uzyskujemy o wiele bardziej pełny obraz sytuacji.

Nie oznacza to jednak wbrew pozorom, że wolumen obrotu sam w sobie jest wskaźnikiem bezużytecznym, dostarczającym nieprawidłowych informacji. Wprost przeciwnie – wolumen obrotu jest bardzo łatwym w interpretacji wskaźnikiem, który możemy znaleźć korzystając z praktycznie każdej giełdy kryptowalut. Dostarcza on informacji zrozumiałych nawet dla inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kryptowalutami, gdy tymczasem przeprowadzenie analizy technicznej jako całości jest procesem skomplikowanym, wymagającym doświadczenia i umiejętności.

Wolumen obrotu zaś jest podstawowym wskaźnikiem, na który należy zwrócić uwagę podejmując decyzję o kupnie, lub sprzedaży konkretnej kryptowaluty. Warto zwracać na niego szczególną uwagę za każdym razem, gdy rozważamy kupno lub sprzedaż jakichkolwiek kryptowalut. 

Jakie kryptowaluty mają największy wolumen?

Kryptowaluty o największym wolumenie to te, którymi inwestorzy obracając najchętniej. Wysoki wolumen oznacza bowiem po prostu, że na daną kryptowalutę jest olbrzymi popyt. Tradycyjnie największymi kryptowalutami pod względem wolumenu są więc BItcoin (BTC) oraz Ethereum (ETH).

Wolumen a giełda

Warto także wiedzieć, że wolumen posłużyć nam może do zbadania jakości giełdy. Zasada jest tutaj bardzo prosta: im wyższy wskaźnik wolumenu, tym większa aktywność giełdy. Im natomiast niższa jest ta wartość, tym na giełdzie mniej się dzieje. Warto za każdym razem, gdy zastanawiamy się nad skorzystaniem z nowej giełdy kryptowalut zweryfikować wolumeny najpopularniejszych kryptowalut. 

Pamiętajmy bowiem, że im mniej aktywna jest dana giełda, tym dłużej przyjdzie nam czekać, aż pojawi się ktoś chętny do uczestnictwa w naszej transakcji. Aby mieć pewność, że nasza transakcja zostanie szybko zrealizowana, korzystać powinniśmy zatem z tych giełd które oferują wysokie wolumeny obrotu dostępnych kryptowalut. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *