Akceptacja kryptowalut w Rosji

przez | 12 września, 2022

W związku z pogarszającym się stanem rosyjskiej gospodarki przez nałożone na nią sankcje, Bank Rosji ma zamiar umożliwić zapłatę kryptowalutami za transakcje międzynarodowe.

Zmiana stanowiska Rosji wobec kryptowalut

Od kliku miesięcy obserwuje się dyskusje na temat dopuszczenia internetowej waluty do obiegu. Aleksiej Moisejew, wiceminister finansów, przekazał, że wraz z Bankiem Rosji pracują oni nad ustawą mającą uznać aktywa cyfrowe jako środek płatniczy w handlu międzynarodowym. Zwraca też uwagę na zainteresowanie wśród Rosjan zagranicznymi platformami umożliwiającymi otwieranie cyfrowych portfeli.

Co zmienia ustawa o krypto?

Po raporcie rosyjskiej gazety codziennej “Kommiersant“, która miała otrzymać ostateczną wersję ustawy podniósł się szum wokół tej sprawy. Według tego dokumentu projekt ustawy zaleca akceptację kryptowaluty jako środka płatniczego, który nie jest jednostką monetarną w Rosji oraz nie został uchwalony przez rosyjski rząd. Raport informuje także o regulacji cyfrowej waluty przez ustawę. Ma to tworzyć podstawy prawne dla operatorów.

Sytuacja przed wojną

Warto wspomnieć o tym, że w roku 2020 Rosja przyjęła ustawę “O cyfrowych aktywach finansowych”. Mówiła ona o zabronieniu płatności monetami cyfrowymi, np. bitcoinem. Bank Rosji wykazywał sceptycyzm wobec propozycji, by płacić kryptowalutami. W ten sposób chcieli uchronić pozycję Rubla jako jedynego środka płatniczego w Rosji.
Pomysł wprowadzenia płatności walutą internetową pojawił się już pod koniec 2021 roku. Prezydent Rosji, Władimir Putin, oznajmił, że to jeszcze nie jest czas na płatność w taki sposób za zasoby energetyczne. Być może przewidział on reakcję państw zachodnich na rosyjską agresję.

Co spowodowało zmianę?

Oczywiście nie ma jasno postawionego stanowiska, które mogłoby wskazywać na powód takiej a nie innej decyzji. Minister przemysłu i handlu zapowiedziała, że legalizacja płatności kryptowalutami nastąpi prędzej czy później, co może dawać pewien pogląd na sytuację gospodarczą Rosji. Elvira Nabiullina – gubernatorka Banku Rosji zasugerowała, że cyfrowa waluta może być wykorzystana do płatności transgranicznych. Zastrzegła, że stanie się tak jedynie gdy aktywa cyfrowe nie przenikną do wewnętrznego systemu finansowego.

Skutki akceptacji kryptowalut

Słabnąca siła rosyjskiej waluty oraz wzrost inflacji w Rosji spowodowała, że Pavel Zavalny zasugerował akceptację Bitcoina jako zapłaty za eksport gazu czy ropy. Prezes Rosyjskiego Towarzystwa Gazowniczego zalecił także przyjmowanie płatności w różnych walutach: juany chińskie, tureckie liry, oczywiście rosyjski rubel, ale też Bitcoin. To ma jednak dotyczyć jedynie “przyjaznych krajów“. Te “nieprzyjazne” mają możliwość płacenia jedynie w rublach i złocie.
Jest to ucieczka od sankcji i na pewno zmniejszy ich wpływ na rosyjską gospodarkę. Jest wiele środowisk biznesowych oraz państw, które nie zastosują się do sankcji. Bardziej zależy im na zarobku niż na walce z Rosją, która jest ich partnerem.

Rosyjska alternatywa dla SWIFT

Organizacja rządowa Rosji oparła dla blockchainie własną platformę płatniczą. Ma być ona alternatywą dla sytemu międzynarodowego. Opracowała ją grupa Rostec, która jest połączeniem firm technologicznych. Zapowiedzieli, że pracują nad platformą, która miałaby działać na tej samej zasadzie co SWIFT właśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *