Ashish Singhal z CoinSwitch tłumaczy się z zarzutów na Twitterze

przez | 1 września, 2022

27 sierpnia 2022 roku na Twitterze CEO firmy CoinSwitch Ashish Singhal próbował zapewnić cały świat, że pomimo swojego minionego zaangażowania z Dyrekcją Egzekucyjną, nie miał on nic wspólnego z praniem pieniędzy, o które jest przez opinię publiczną podejrzewany.

Jak to się zaczęło?

Ostatnim czasem pięć lokali CoinSwitch zostało poddanych gruntownym inspekcjom urzędników indyjskie Dyrekcji Egzekucyjnej. Była to część większej akcji dochodzenia w sprawie możliwych nieścisłości oraz dochodzenia w celu ustalenia naruszeń ustawy o zarządzaniu wymianą walutową przez giełdy w Indiach.

Odpowiedź Singhala pojawia się po tych wydarzeniach. CEO podkreśla, że zaangażowanie firmy w watchdog nie ma żadnego związku z praniem pieniędzy. W swoim oświadczeniu na Twitterze zapewnia też, że firma „w pełni współpracuje” z Dyrekcją Egzekucyjną. Według Singhala model biznesowy CoinSwitch został w pełni i otwarcie omówiony i nie narusza prawa.

Odpowiedź Singhala na zarzuty

Agencja Reuter podaje za nienazwanym źródłem, że dochodzenie zaczęło się w związku z podejrzeniem firmy Singhala o naruszenie przepisów dotyczących wymiany walut. Potwierdza to powstały wcześniej raport organizacji Be[In]Crypto.

Sam Signhal mówi o tym, że nie tylko Indie próbują sklasyfikować kryptowaluty jako konkretną klasę aktywów. Problem ten dotyczy również Australii i Stanów Zjednoczonych. W Ameryce kryptowaluty traktuje się jak papiery wartościowe. Nalega na to Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Takie rozstrzygnięcie prawne sprawia, że prowadzi się dochodzenia np. W sprawie Coinbase dotyczące notowania niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Zaś w Australii ogłoszono niedawno “token-mapping”, czyli ćwiczenie, które ma pomóc organom regulacyjnym w zbadaniu ram licencyjnych struktury organizacyjnej, a także przebadać obowiązki depozytariuszy aktywów. Celem takich działań jest lepsza regulacja kwestii kryptowalut.

Według Singhala kryptowaluty mogą zrewolucjonizować Internet w pozytywnym tego słowa znaczenia. CoinSwitch ma służyć tej dobrej zmianie. Aktualnie firmę wspierają Andreessen Horowitz, Tiger Global i Coinbase Ventures.

Walka nie tylko z firmą CoinSwitch

Z falą dochodzeń mierzy się nie tylko firma Singhala. Dyrekcja Egzekucyjna bada firmy kryptowalutowe, już od czerwca ubiegłego roku. Wtedy organ ten wezwał kierownictwo WazirX do tłumaczenia się w sprawie wielomilionowych transakcji z chińskimi kontrahentami. Miesiąc później Dyrekcja zaczęła rozszerzyła działania na innych wiodących dyrektorów na rynku kryptowalut. Akcja sprawdzania czy firmy te nie naruszają zasad wymiany walutowej trwa do dziś.

Sytuacja jest napięta. Organ kontroli zamroził aktywa bankowe dyrektora WazirX, zajmując majątek wart ponad 8 milionów dolarów. Wkrótce doszło do kolejnych podobnych incydentów. Nie wiadomo, co w najbliższej przyszłości czeka CoinSwitch i Singhala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *