“Kryptowaluty staną się stabilne kursowo” – twierdzi kanadyjski programista i współzałożyciel Ethernum Vitalik Buterin

przez | 5 września, 2022

Kryptowaluty stabilne jak złoto? Prognoza twórcy Ethernum

W najnowszym wywiadzie udzielonym obserwatorowi finansowemu Noahowi Smithowi, jeden z najbardziej znanych współzałożycieli Ethernum, programista i współzałożyciel Bitcoin Magazine – Vitalik Buterin prognozuje stabilizację na rynku kryptowalut. W rozmowie podkreśla swoje zaskoczenie, iż trend spadkowy Bitcoina nie zaczął się wcześniej. Jak sam podkreśla, spodziewał się bessy na rynku dużo wcześniej.

 Buterin uważa, że rynek kryptowalut osiągnie wkrótce równowagę, taką jaką możemy obserwować w przypadku kursu złota, czy też akcji. 

Cytując gościa wywiadu – “Zdecydowanie uważam, że w średnioterminowym okresie kryptowaluty ustabilizują się i będą mniej więcej tak niestabilne, jak złoto czy giełda.”

Vitalik śmiale twierdzi, że jego zdaniem kryptowaluty mogą całkowicie zdominować świat finansów do 2042 roku, a nawet zastąpić złoto, co zapewni im trwałą obecność na globalnym rynku. 

Jednakże w kwietniowym wywiadzie, stwierdził iż szanse na to, że rynek kryptowalut “przejmą władzę nad światem”, czyli zastąpią tradycyjnie stosowane waluty są znikome. Jeszcze przed pandemią koronawirusa Buterin, stwierdził iż pieniądze fiducjarne wykonały i tak dość dobrą pracę nad swoją stabilnością na światowej giełdzie. 

Przyszłość technologii Blockchain – PoS czy PoW?

Jak dowiadujemy się w wywiadzie, projekt Ethernum  przewiduje również przyszłościowe zmiany, które zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku. Dotyczą one głównie trwałego przejścia z algorytmu kopania proof of work (PoW) na proof of stake (PoS), co całkowicie zrewolucjonizuje zasady działania Blockchain. Po zmianach system przestanie bazować na pracy górników, a oprze się na utrzymaniu stabilności przy wykorzystaniu stakingu tokenów.

Sieć Ethereum obecnie przygotowuje się do porzucenia protokołu bazującym na pracy, na protokół bazujący na stawce.

Platforma twierdzi, że wprowadzone zmiany wpływają na bezpieczeństwo  i wydajność sieci, a także ochronę środowiska. Mimo to, fani kryptowalut nie popierają zmian i utrzymują, że Bitcoin powinien być emitowany za pomocą dotychczasowego systemu. Krytycy twierdzą, że PoS ogranicza decentralizację  i pozwala na kontrolę sieci przez największych udziałowców, czemu stanowczo zaprzeczają twórcy Ethernum, podając szereg korzyści wynikających z najnowszego algorytmu.

Debata, o tym czy PoW powinien zostać zastąpiony przez algorytm PoS trwają nie tylko od kilku ostatnich miesięcy, ale lat! System budzi wiele kontrowersji. Rozważania w ostatnim czasie stały się głośniejsze, ponieważ Ethernum przygotowuje się do ” The Merge”, który ma zostać zrealizowany około 15 września. Data ta wciąż ulega zmianie z powodu pewnych opóźnień.

“Jeśli Bitcoin rzeczywiście zostanie zaatakowany, spodziewam się, że szybko pojawi się polityczna wola przejścia na przynajmniej hybrydowy model PoS, ale spodziewam się, że będzie to bolesna zmiana” – twierdzi Vitalik Buterin.

Komentarze Buterina z pewnością wywołają oburzenie w świecie kryptowalut, ponieważ większość społeczności Bitcoina uważa, że system PoW jest nieodłączną częścią systemu sieci. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *