Liczba inwestorów kryptowalutowych drastycznie rośnie

przez | 8 września, 2022

Londyńska giełda kryptowalut Bitstamp zleciła sprawdzenie stosunku do krypto w 23 krajach. Wyniki są interesujące z wielu względów. Pomimo znacznego spadku dynamiki rynku według badania Crypto Pulse sektor kryptowalut w Stanach Zjednoczonych nadal cieszy się niesłabnąca popularnością. Badania obejmowało 28 000 inwestorów zarówno detalicznych, jak też instytucjonalnych.

Potrzeba większej edukacji

Nie znaczy to jednak, że ankietowani uważają się za osoby biegle zorientowane w temacie. Mieszkańcy USA i Kanady coraz chętniej inwestują w krypto, a jednocześnie wielu z nich uważa, że nadal potrzebuje edukacji w tym temacie. Aż 44% z respondentów nie czuje się na tyle wyedukowanymi, by rozpoczynać swoją przygodę z krypto i blockchain. To jasno wskazuje, że sektor kryptowalut owszem staje się popularny, jednak nie jest jeszcze zrozumiały dla dużej ilości osób. Wiele definicji i procesów jest jeszcze na tyle niezrozumiałych, że przez to zdaje się czymś, co wymaga długiej nauki lub większego ryzyka.

Sytuacja na rynku kryptowalut nadal wykazuje zdecydowany wzrost zainteresowania ludzi. Liczba osób detalicznych zajmujących się tym regularnie zwiększyła sie z 56% w pierwszym kwartale do 60% w następnym. Z kolei aż ćwierć instytucji ma w planach zmienić strukturę działania, by to właśnie krypt stało się głównym źródłem inwestycji. 

Zaufanie krypto w ujęciu światowym

Na podstawie badania aż 61% amerykańskich respondentów detalicznych poczyniło inwestycje w kryptowaluty w czasie drugiego kwartału 2022 r, co daje wzrost o 19 punktów procentowych w porównaniu z 42% inwestycji w kryptowaluty w ciągu pierwszego kwartału. Rynek kryptowalut odnotowuje też wzrost zaufania respondentów w USA, pierwszy kwartał roku to 61% w stosunku do 73% w kolejnym kwartale. Również kraje Ameryki Południowej wykazują stałe zaufanie do krypto na wysokim poziomie – Brazylia 77%, Meksyk 70% oraz Chile 69%. 

Zgoła inna sytuacja jest w Kanadzie, gdzie odnotowano spadek zaufania do tego rodzaju waluty do poziomu poniżej 50% w II kwartale roku. Również zaufanie na skalę globalną wśród inwestorów instytucjonalnych oraz detalicznych spadło w drugim kwartale względem pierwszego, co prawda nieznacznie gdyż tylko o kilka punktów procentowych, kolejno z 67% na 65% wśród detalistów oraz z 70% na 67% jeżeli chodzi o ankietowane instytucje.   

Sytuacja w Europie

Jeżeli chodzi o zaufanie do kryptowalut w Europie, ogromny wpływ ma na nie rosnąca liczba oszustw i upadków instytucji zajmujących się pożyczkami w krypto. Wśród inwestorów detalicznych w I kwartale 23% ankietowanych uważało, że potrzeba większej regulacji kryptowalut, w II kwartale liczba ta wzrosła do 26%. Inaczej uważają instytucje, gdzie notowany jest spadek z 31% w I na 23% w II kwartale. To także wpływa na fakt, iż aż 21% Europejczyków uważa, że brakuje im na ten moment wiedzy, by ryzykować inwestycję w kryptowaluty i potrzebują większej pewności. 

Nieznaczny spadek zaufania

Spadek zaufania jest mniejszy w Europie. Ilość osób detalicznych uważających krypto za godne zaufania spadła z 54% z I kwartału do 52% w kwartale II. Sytuacja jest bardzo podobna do Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Rosnące zainteresowanie skutkuje tym, iż liczba inwestorów detalicznych zwiększyła się o 7 punktów względem pierwszego kwartału. Co ciekawe, aż 31% ankietowanych instytucji w I kwartale chciałoby zwiększyć ilość inwestycji w krypto, a w kolejnym było to już 28%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *