Partnerka Johna McAfee’ego o jego śmierci: „Może żyć”

przez | 31 sierpnia, 2022

„Running with the Devil: The Wild World of John McAfee” to już trzeci film dokumentalny, biograficzny traktujący o życiu ekscentrycznego informatyka. W najnowszej produkcji dużą część poświęcono śmierci Johna McAfee’ego. Czy twórca oprogramowania antywirusowego (firmowanego własnym nazwiskiem) sfingował śmierć i żyje w Stanach Zjednoczonych?

Jak było według oficjalnych informacji?

John McAfee był biznesmenem, informatykiem i politykiem. Najbardziej zasłynął z oprogramowania antywirusowego. Po kilku latach rozwijania produktu sprzedał udziały w spółce i wskazywał na niską skuteczność oprogramowania. Żądał też usunięcia nazwiska z nazwy programu. Podczas pobytu na Belize był oskarżony o zabójstwo Gregory’ego Faulla.

Czy to było powiązane z polityką?

John McAfee w 2020 roku miał kandydować w prawyborach Partii Libertariańskiej na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mimo że sondaże nie dawały żadnych szans na zwycięstwo kandydatowi Partii Libertariańskiej, to zdobyte głosy osób niezdecydowanych pomiędzy dwoma głównymi kandydatami (Biden-Trump) pozwalały istotnie wpłynąć na wynik wyborów. John McAfee, jego żona i inni członkowie sztabu zostali oskarżeni o uchylanie się od płacenia podatków.

Przestępstwa podatkowe są w Stanach Zjednoczonych silniej karane niż w Europie i są porównywanie ze zbrodniami. Na początku 2019 roku McAfee ogłosił, że zamieszka na jachcie, aby nie być objętym prawem żadnego państwa. Nie miał wtedy jeszcze aktu oskarżenia.

Wydarzenia tuż przed śmiercią biznesmena

Na początku października 2020 roku McAfee został aresztowany w Hiszpanii. Zarzutem było już uchylanie się od podatków. W latach od 2014 do 2018 biznesmen miał nie złożyć deklaracji podatkowych. Dzień po aresztowaniu SEC miał uczestniczyć w sztucznym zawyżaniu wartości ICO. W zamian miał otrzymać 23 miliony dolarów w walutach kryptograficznych. McAfee czekał na ekstradycję w więzieniu w okolicach Barcelony. W więzieniu był bardzo aktywny w mediach społecznościowych. W czerwcu 2021 roku sąd miał udzielić zgodę na ekstradycję. Rzekomo kilka godzin po decyzji McAfee popełnił samobójstwo.

Jak rzeczywiście było?

Była dziewczyna McAfee’go, Samantha Herrera deklaruje w filmie „Running with the Devil: The Wild World of John McAfee”, że rozmawiała z Johnym. Były partner przyznał się do sfingowania śmierci i przebywania w Teksasie. Miał zapłacić za to grupie ludzi w Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych. Wskazała, że gdy otrzymała telefon, była dopiero trzecią osobą, która wie, że John McAfee żyje. Z kolei była żona, Janice McAfee uważa, że nie jest to prawda. Zarzuty ze strony SEC i IRS (amerykański urząd skarbowy) były zniekształcone, więc ukrywanie się w Stanach Zjednoczonych nie byłoby najmądrzejszym rozwiązaniem. Jednak Janice wskazuje, że sfingowanie śmierci jest możliwe u tak nietuzinkowej osoby jak jej były mąż.

Dlaczego tak mogło być?

Podejrzenia mają budzić tweety biznesmena. Wskazywał on na swoją bardzo dobrą sytuację psychiczną i fizyczną. Również kary ustanowione przez Sąd Okręgowy nie były tak wysokie, aby McAfee trafił do więzienia (375 tysięcy dolarów). Być może w ramach procesu zostałyby odnalezione inne (o znacznie większym znaczeniu) przestępstwa. Charlie Russell, reżyser filmu o biznesmenie uważa, że nie da się określić czy Herrera kłamała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *