Platforma kryptowalut Crypto.com nieumyślnie przelała klientce 10,5 mln dolarów

przez | 3 września, 2022

Platforma kryptowalut Crypto. com nieumyślnie przelała klientce 10,5 mln dolarów. Odkrycie błędu zajęło 7 miesięcy. Jak do tego doszło?

Firma Crypto.com z siedzibą w Singapurze jest jedną z największych na świecie platform zajmującą się handlem kryptowalutami. 

Platforma kryptowalut Crypto. com przez nieuwagę przekazuje kobiecie z Melbourne 10,5 mln dolarów.  W grudniu 2021 roku firma miała dokonać zwrotu na 100 dolarów. Niestety w trakcie przetwarzania transakcji doszło do błędu i na konto bankowe austryjackiej kobiety zamiast 100 dolarów trafiło aż 10,5 mln dolarów. Z najnowszych doniesień wynika, że miało do tego dojść wskutek przypadkowego podania numeru konta kobiety przy transakcji na wyższą kwotę. Do odkrycia tej omyłkowej transakcji doszło w czasie audytu chwilę przed świętami Bożego Narodzenia.

Obecnie po 7 miesiącach od zdarzenia firma wniosła sprawę do sądu i domaga się zwrotu pieniędzy. Klientka, która otrzymała omyłkowo pieniądze –  Thevamanogari Manive nie była jednak skłonna do współpracy. Ponadto od momentu wpływu przelewu zdążyła już wydać 1,35 mln dolarów. Jak twierdzi w prezencie kupiła swojej siostrze luksusowy dom z 5 sypialniamii w Craigieburn. Sąd Najwyższego Stanu Wiktorii dość szybko dokonał zamrożenia konta Pani Manive, co skutecznie uniemożliwiło jej dalsze wydawanie pieniędzy. Niestety próby odzyskania pieniędzy za dom przez firmę Crypto, com były daremne, ponieważ kobieta zignorowała wiadomości od adwokatów. Finalnie firmie udało się uzyskać wyrok, który zmusza kobietę do sprzedaży domu i uregulowania należności względem platformy kryptowalut. Niestety mimo ogłoszonego wyroku brakuje informacji, które wskazywałyby na to, że kobieta próbowała zwrócić uzyskane omyłkowo pieniądze. 

Warto nadmienić, że firmie pieniądze będą niezwykle potrzebne. Z doniesień “The Guardian” wynika, że w ostatnim czasie miało dojść do zwolnienia 260 pracowników z powodu zmniejszenia zainteresowaniem rynkiem kryptowalut. 

“Nie ulega wątpliwości, że gdybyś Ty zobaczył taki przelew na swoim koncie i wiedziałbyś, że nie powinno go tam być, to spoczywa na Tobie obowiązek skontaktowania się z nadawcą i poinformowania go o zajściu. – powiedziała Justin Lawrence z Henderson and Ball dla portalu 7NEWS. 

“Jeśli zatrzymujesz własność kogoś innego, którą uzyskałeś przez pomyłkę, to nie masz do niej prawa i popełniasz przestępstwo.”

Jednak obydwie kobiety są uparte i nie zamierzają się poddać i zwrócić pieniędzy. Sprawa ponownie trafiła do sądu i zostanie wznowiona w październiku bieżącego roku

Niech ta sytuacja będzie, dla każdego z nas nauczką. Jeśli na swoim koncie bankowym zauważysz przelew, którego nie powinno tam być, to natychmiast skontaktuj się z nadawcą lub policją w celu wyjaśnienie i uregulowania sytuacji. W przeciwnym wypadku możesz ponieść konsekwencje prawne. 

Pamiętajmy również, aby przed wysłaniem przelewu sprawdzić dokładnie dane adresata oraz kwotę, to może uniknąć nam wielu pomyłek i kłopotów, bo odzyskanie pieniędzy może być trudne i czasochłonne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *